Pesti hangsúlyozta: az egészségügy az elmúlt három évben mindig vesztes volt, hiszen 2006 és 2008 között 250 milliárd forintot vontak ki az ágazatból, jövőre pedig mintegy 100 milliárdot fognak. Az ember azt gondolná, hogy nincs pénz az egészségügyben, de kiderül, hogy a válság megkíméli a kormányzati kommunikációt, hiszen idén egy egészségügyi roadshow kezdődik, amire 116 millió forintot költ a kormány – tette hozzá a fideszes politikus. Mint mondta, ez több, mint a jövő évi költségvetésben egészségügyi kommunikációra szánt 100 millió forint, vagyis a kormány „becsapásra, átverésre korlátlan forrásokat tud mozgósítani, hogy elfogadtassa az emberekkel mindazt a kárt, amit az egészségügyben okozott”. Pesti Imre kérte a kormányt, hogy az emberekkel törődjön, és ne a kommunikációval, ne forrásokat csoportosítson át, hogy megvezesse, becsapja az embereket.
Felhívta a figyelmet arra, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök korábban azt ígérte, a kormányzati kommunikációt visszafogják. Közben azonban – folytatta a fideszes képviselő – kiderült, hogy 1,2 milliárd forintos szerződést kötöttek médiavásárlásra, reklámra és egyéb kommunikációs célokra. Valahogy a válság a kormányzatot támogató kommunikációt elkerüli – jegyezte meg. Szerinte a miniszterelnök „notórius füllentővé vált”, sokadik alkalommal nem tartja be az ígéretét, napról napra lebukik, hogy nem mond igazat. Pesti Imre szerint a kormány nem rendelkezik átfogó gazdaságpolitikai koncepcióval, csak egy gyógymódot ismer, a megszorítást, vagyis az emberekkel fizetteti vissza az általa okozott kárt.
Kökény Mihály, az MSZP szakpolitikusa sajtótájékoztatón reagált. Úgy vélte, az embereknek el kell mondani, mi változik az egészségügyben és így szükség van a lakosság tájékoztatására. Hozzátette: ezek a tájékoztatók nem „mellveregető, öntömjénező” típusúak. „Az embereket tájékoztatni kell, hogy mi zajlik az egészségügy területén, milyen fejlesztések vannak” – fogalmazott az egészségügyi bizottság elnöke.
A Pesti Imre által említett forráskivonásról szólva Kökény Mihály közölte: az Egészségbiztosítási Alap gyógyító-megelőző előirányzata nagyságrendileg megegyezik az idei teljesítés előirányzatával.
(MTI)