Újabb uniós tagországokon kész segíteni a Világbank

A Világbank újabb uniós tagországokon kész segíteni, ha szükség lesz rá – mondta Sipos Sándor, a Világbank uniós ügyekért felelős megbízottja. Az irodavezető szerint a kis, önálló valutával rendelkező államok vannak veszélyben.

MNO
2008. 11. 16. 16:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Az elmúlt hetek egyik tanulsága, hogy a viszonylag kis gazdaságok, önálló valutával mindannyian a veszélyzónában vannak, amikor ilyen mértékű világgazdasági és bankválság bontakozik ki – hangsúlyozta Sipos Sándor. A Világbank készen áll arra, hogy ha szükség van, akkor segítsen – mondta a megbízott, a lehetséges segítségre szoruló országok neveit azonban nem kívánta felsorolni. Ugyanakkor rámutatott: valószínűleg más országok nem kerülnek pontosan olyan helyzetbe, amelybe Magyarország került a likviditási válság tetőzésekor.

Sipos Sándor azt is hangsúlyozta, hogy Magyarországot nem államcsőd, hanem a forint összeomlása fenyegette, tehát a likviditási nyomás alatt a forint összeomolhatott volna. Ennek nyomán az egyik tanulság, hogy erősíteni kell a magyar gazdasági egyensúlyt. A másik pedig, hogy világbanki, valamint az IMF-hitel és az EU által támogatott gazdaságpolitikai csomag együttesen teremtik meg az euróhoz való csatlakozas felteteleit és nem a hitelek maguk. A magyar kormány által kijelölt út járhatónak tűnik, a döntés mögött a nemzetközi szervezetek támogatása is megvan – tette hozzá.

A világbanki képviselő szerint elképzelhető, hogy a mélyülő recesszióban megindul egy gondolkodási folyamat a maastrichti kritériumok felülvizsgálatáról. Amikor ugyanis ilyen kilengései vannak a gazdaságnak, akkor az átlagostól eltérő megoldások is terítékre kerülhetnek – mutatott rá. Sipos Sándor „nagyon sajnálatosnak” mondta, hogy recesszióba fordult az euróövezeti gazdaság. Ennek hatásait egyelőre nem lehet felmérni, nyitott kérdés, hogy mennyire mélyülhet ez a válság – tette hozzá. A szakember szerint recesszió megállítása nehezebb feladat lesz, mint a likviditási válság megfordítása volt. A recesszió ugyanis sokkal hosszabb folyamat, így egy-egy lépés hatása is később érezhető. Több ország például költségvetési csomagokat kíván összeállítani, amelyeket sokkal nehezebb összerakni, mint a likviditás helyreállításáért felelős bankmentő csomagokat – mondta Sipos Sándor, az Európai Fejlesztési Napokon adott nyilatkozatában.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.