A Bács-Kiskun Megyei Bíróságon folyó perben hétfőn ismertetett beszélgetések 2007 elején zajlottak Őri András negyedrendű és Zuschlag János elsőrendű vádlott között. Zuschlag több alkalommal megnyugtatta a negyedrendű vádlottat, szavai szerint: „én a rendőrséget tudom fogni”. „Tudom, hogy a Lusztignak más dolgai is vannak, de azért szerencsés lenne, hogyha tájékozódna a dologban” – mondta Őri. Zuschlag megnyugtatta: „jó, majd telefonálok”. Őri hozzátette: „csak azért mondom, hogy messzemenőkig ne érezze azt, hogy rendben van minden, mivel házkutatás is történt”. Zuschlag azzal nyugtatta meg Őrit, hogy „ebben nem lesz bíróság, csak arra jó, hogy megrovást adjon az ügyész neked”.
A kiskunhalasi ügyészség feljelentésére a Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányságon 2005-ben indult nyomozás két év alatt nem tudott konkrét eredményt elérni, ezért a rendőrök be akarták fejezni. Zuschlag megjegyezte: „az együttműködés olyan alacsony volt a rendőrség részéről, hogy az ügyésznőnek már b...ta az agyát”. A bíróság előtt felolvasott lehallgatott beszélgetésekből és Lados István másodrendű vádlott korábbi vallomásából kiderült, hogy az ügyészség – miután észlelte, hogy a rendőrhatóság nem hajtja végre, illetve nem megfelelően hajtja végre az ügyben adott írásos és szóbeli rendelkezéseket – utasítást adott arra, vonják ügyészségi hatáskörbe a nyomozást.
A perben lejátszott telefonbeszélgetések alapján egyértelművé vált – és ezt korábban ő maga el is mondta –, hogy Zuschlag Jánost valaki értesítette a telefonok lehallgatásáról. Fodor Endre tanácsvezető bíró bejelentette: a per későbbi szakaszában le fogja játszani azt a telefonbeszélgetést, amelyben Zuschlag János beszélget a nyomozásról az akkor a Belügyminisztériumban dolgozó Lusztig Péter MSZP-s országgyűlési képviselővel.
Lusztig Péter Baranya megyei rendőrfőkapitány, majd 1994–1998 között az MSZP országgyűlési képviselője, később pedig Lampert Mónika belügyminiszter kabinetirodájának munkatársa volt.
Nem válaszoltak kérdésekre a vádlottak
Nem válaszoltak kérdésekre, nem vállalták a szembesítést, csak egy általuk vallomásnak nevezett nyilatkozatot olvastak fel a Zuschlag-per hétfőn meghallgatott vádlottjai Kecskeméten, a Bács-Kiskun Megyei Bíróságon. Marsovszky Balázs hatodrendű vádlott, a Fiatal Baloldal volt fővárosi elnöke írásos vallomását olvasta fel, de nem volt hajlandó kérdésekre válaszolni és a szembesítést sem vállalta a bíróság előtt. Bűnösségét részben elismerte, hiszen az általa vezetett civil egyesületek pályázaton elnyert közel tízmillió forintját visszafizette, így a fővárosi önkormányzattól elnyert pénzek megtérültek. Marsovszky Balázs felolvasott vallomásában kiemelte: „a pályázatok elkészítését, a pályázatok benyújtását nem én végeztem, azokról nem rendelkezek információval”. „Az én tevékenységem arra korlátozódott, hogy az egyesületek bankszámlájára érkező pénzt felvettem és átadtam Zuschlag Jánosnak” – mondta, hangsúlyozva: „semmikor, semmilyen formában nem kaptam semmilyen juttatást”. A vádlottak padján ülő Zuschlag János elmosolyodott, amikor ezt a részt Marsovszky felolvasta.
Krausz Csaba ötödrendű vádlott – annak idején újbudai szocialista önkormányzati képviselő – nem ismerte el bűnösségét, vallomást nem tett, de ő is felolvasott egy többoldalas szöveget, amelyben ártatlanságát hangsúlyozta. Beszámolt arról, ő nem a karrier miatt, hanem meggyőződésből vállalta, hogy szervezi a fővárosban az Ifjú Szocialisták szervezeteit, melynek később elnökévé választották. Az általa is alapított Patak Egyesület „Madárgyűrűző tábor rendezése” címen beadott pályázatára már nem emlékezett pontosan. Krausz Csaba hangsúlyozta: Zuschlag semmire nem utasította, egyetlen pályázathoz sincs köze, vagy nem emlékszik rá.
Fodor Endre tanácsvezető bíró ezután felolvasta és lejátszotta azokat a lehallgatott telefonbeszélgetéseket, amelyekből kiderült, hogy a vádlottak között a nyomozás során egyeztetések történtek, és állításukkal ellentétben több részletről volt tudomásuk a civil szervezetek pályázataival kapcsolatban.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.