Szent-Iványi hozzátette, hogy a sajtóban és az SZDSZ-ben tapasztalható várakozások nem erre utaltak. Elmondta, hogy az ot tagjai az alapvető kérdésekben egyetértettek, és a testület elfogadta Fodor Gábor vitabevezetőjét. A pártelnök ebben kitért a frakcióvezető-választás kérdésére is, de az ot ebben nem akart vitát folytatni, mert véleményük szerint a döntés az országgyűlési képviselőcsoportra tartozik. Azt viszont általános várakozás volt, hogy ennek a kérdésnek hétfőn le kell zárulnia. Az ot a második vitapontban egyhangúlag támogatásáról biztosította a pártállami múlt megismerhetőségére vonatkozó országgyűlési határozati javaslat benyújtását. Végül az ot nagyobb vita nélkül tudomásul vette Kóka János beszámolóját az országgyűlési képviselőcsoport elmúlt egyéves működéséről.
A sajtótájékoztatón szintén részt vevő Gulyás József azt mondta, hogy szerdán Fodor Gábor, Magyar Bálint és ő nyújtotta be azt az országgyűlési határozati javaslatot, amely a Kenedi-bizottság jelentése alapján határozza meg az állambiztonsági múlt megismerései szempontjából kívánatos feladatokat. Emlékeztetett arra, hogy az SZDSZ körülbelül egy éve kezdeményezte, tegyenek rendet ebben a kérdésben, mert indokolatlanul maradtak titkosított iratok az állambiztonsági levéltárban. Gulyás József azt mondta, a jelentés egyértelművé teszi, hogy a Magyar Köztársaság ezt a kérdést nem oldotta meg, hiszen a rendszerváltás után folytatódott az iratok megsemmisítése és a velük való visszaélés. Hangsúlyozta, hogy nem „ügynökvadászatról” van szó, hanem az állambiztonsági múlt megismerhetőségéről.
Azt hangsúlyozta, hogy a bizottsági jelentés benyújtása óta érdemi lépés nem történt. Az SZDSZ úgy véli, hogy ezeknek az iratoknak közlevéltárakban van a helyük, s hogy a mágnesszalagon őrzött dokumentumok előhívhatók. Az SZDSZ azt kezdeményezi, hogy szakértők és civil kontroll mellett vizsgálhassák át az iratokat, és amelyik nem minősített irat, vagy amelyik titkosításához komoly érdek nem fűződik, az kerüljön közlevéltárakba. Az úgynevezett árnyékszolgálat ügye kapcsán azt mondta, hogy két hete döntöttek a tevékenységét vizsgáló parlamenti bizottság felállításáról, de a frakciók a mai napig nem delegáltak abba képviselőket. Véleménye szerint így el lehet lehetetleníteni a bizottság munkáját. Ezért azt kérte, hogy a pártok delegáljanak tagokat a bizottságba. Szent-Iványi István újságírói kérdésre a sajtótájékoztatón azt mondta, hogy az SZDSZ a hétfői frakcióülésen dönt arról, hogy megszavazzák-e az idei költségvetést. Hozzátette, hogy a képviselőcsoport előző döntéséből nagymértékben következik a mostani is. Emlékeztetett rá, hogy Fodor Gábor pártelnök korábban azt mondta, hogy az SZDSZ javaslatainak három nagyon fontos elemét elfogadták, és az SZDSZ szerint most fontos az ország számára az elfogadott költségvetés. Megjegyezte, hogy habár támogatják a büdzsét, de nem minden elemével értenek egyet, például a bevételi oldal összetételével sem.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.