Mikola: Egy torz rendszer lett az átalakítások végeredménye

Lezárult az első fordulója annak a pályázatnak, amely során összesen 75 milliárd forintra pályázhatnak egészségügyi intézmények a pólusprogram keretében – jelentette be az egészségügyi miniszter hétfői, budapesti sajtótájékoztatóján. A Fidesz szerint örömteli a pályázati lehetőség, de a fejlesztendő egészségügyi intézmények működtetésére nem lesz elegendő pénz. Mikola István úgy vélte, az egészségügyet ezermilliárd forintból lehetne működtetni.

MNO
2008. 12. 22. 16:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mikola István, a Fidesz szakpolitikusa közölte: a pólusprogram keretében pályázható 75 milliárd forint örömteli, azonban a képviselő felhívta a figyelmet arra, hogy a fejlesztendő intézmények működtetésére nem lesz elegendő forrás. Mikola elmondta: az elmúlt években történt átalakítások nyomán egy torz ellátórendszer jött létre, és „igen nagy hiba lenne”, ha ebbe a rossz struktúrába több milliárd forintot „öntenének bele”. „Ebből nagy gondok lehetnek” – fogalmazott a politikus hétfői sajtótájékoztatóján. Az Országgyűlés egészségügyi bizottságának alelnöke emlékeztetett arra, hogy a konvergenciaprogram keretében több száz milliárd forintot vontak ki az egészségügyi ágazatból, nincs inflációkövetés, és nincs lehetőség a gépek, műszerek amortizációjának elszámolására sem. Hozzátette: a jövő évi költségvetésben is kevés a 743 milliárd forint az egészségügyi ágazat működtetésére, továbbá még mindig nincs döntés a 2007-es, valamivel több mint 27 milliárd forintos maradvány szétosztásáról. Kérdés kapcsán Mikola István közölte: az egészségügyben konszolidációra lenne szükség, az ágazatot nagyjából ezermilliárd forintból lehetne működtetni.

A pólusprogram célja, hogy minden régióban legyen egy olyan intézmény, amely a legmagasabb színvonalú, progresszív ellátást nyújtja a lakosoknak, így az „egészségpólus” pályázaton infrastrukturális fejlesztésekre, eszköz- és műszerbeszerzésre lehetett pályázni. Székely elmondta: nyolc intézmény jutott tovább az első fordulón, a kórházanként elnyerhető maximális összeg valamivel több mint 11,4 milliárd forint lehet. Az intézményi „névsort” a miniszter a januári, első kormányülésen terjeszti a kormány elé. Eredményesen pályázott a nyíregyházi Jósa András Kórház, a kaposvári Kaposi Mór Oktató Kórház, a kecskeméti kórház, a Borsod megyei kórház, a Szegedi, a Pécsi és a Debreceni Egyetem és a győri Petz Aladár Kórház – ismertette a tárcavezető.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.