Nagyon biztatónak találták azt a kormányhatározatot, amelyben a BKV-nak juttatandó mintegy 40 milliárd forintról döntöttek. Már az idén 2-2,5 milliárd forinthoz juthat a BKV elsősorban a műszaki területen – mondta a szóvivő.
Nemes Gábor hozzátette: hasonlóképp örülnek annak, hogy a szakszervezeteket bevonják például a kormányhatározatban említett elővárosi közlekedési vállalat részleteinek kidolgozásába. Azonban 2010-ig mindenképpen fenn kellene tartani a sztrájkhelyzetet, mert a kormányhatározat nem oldja meg a cég hosszú távú működési problémáit.
Nemes Gábor szerint rendkívül biztató az a folyamat, amelyet a főváros és a kormány indított el a cég gazdasági problémáinak rendezésére. Ha azonban a kormány által vállalt garanciák nem teljesülnének, akkor természetesen újra sztrájkba lépnek – jegyezte meg. Kocsis István, a BKV Zrt. vezérigazgatója a szakszervezetekkel megkötött megállapodás után elmondta, hogy a kormányhatározat megteremtette az alapot a megállapodás aláírására, illetve a szakszervezetekkel közösen áttekintették a korábbi megállapodásokat.
A vezérigazgató hozzátette: a kormányhatározatban említett, a BKV-nak juttatandó összeg valóban egyszeri, de a jövőre folytatódnak az állam és a főváros között a cég hosszú távú stratégiájáról a tárgyalások. Kocsis István hangsúlyozta: már idén megjön a BKV-nak a kormányhatározatban említett 10 milliárd forint.
A szakszervezetek korábban öt pontban foglalták össze követeléseiket: szülessen törvényi szabályozás a városi közlekedés finanszírozásának rendezésére, az állam növelje a normatív támogatást és a finanszírozás átalakításával teremtse meg a cég stabil működését, a főváros vállalja át a BKV 80 milliárdos tartozásából keletkező kamatterheket, vagy ennek megfelelő támogatással segítse a cég működését. A követelések között az is megfogalmazódott, hogy a főváros ne a jegyárak növelésével pótolja a cég működéséhez hiányzó költségeket, hanem hozzon létre külön alapot, amely fedezetül szolgálhatna a BKV működéséhez.
(MTI)