Titkosak maradnak a vagyoni döntések Erzsébetvárosban

Nem kapnak nyilvánosságot az erzsébetvárosi képviselők vagyoni ügyekkel kapcsolatos szavazásai – döntött keddi ülésén a VII. Kerületi Önkormányzat képviselő-testülete, elutasítva a helyi Fidesz-frakció vezetőjének indítványát. A politikus azt szerette volna elérni, hogy 1990-ig visszamenőleg hozzanak nyilvánosságra minden vagyoni természetű üggyel kapcsolatos döntést.

MNO
2008. 12. 23. 11:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vattamány Zsolt azt javasolta, hogy 1990-ig visszamenőleg hozzanak nyilvánosságra minden vagyoni természetű üggyel kapcsolatos bizottsági, képviselő-testületi előterjesztést, döntést és szavazási eredményt. Indoklása szerint az erzsébetvárosi ingatlanbotrány számos kérdést vet fel, a közvéleményt érdekli, hogy ciklusokra visszamenőleg ki, mikor, hogyan szavazott, milyen indokkal magyarázták az ingatlanértékesítések szükségességét.

A jogszabályok is csak akkor nyújtanak lehetőséget arra, hogy a képviselő-testület vagyoni jellegű kérdésekben zárt ülésen döntsön, amikor a nyílt tárgyalás üzleti érdekeket sértene – mondta az ülésen Vattamány Zsolt. Magyarázata szerint a döntéseket követően a szerződő személyek, a szerződés tárgya és az értékesítés összege is nyilvánossá válik, ezért felesleges tovább üzleti érdekekről beszélni. Minden tiszta lelkiismeretű képviselő felelőssége, hogy az ingatlanértékesítésekkel kapcsolatos ügyekben a közvélemény tisztán lásson – tette hozzá.

Kálmán Zsuzsanna, az önkormányzat jegyzője törvényességi észrevételében azokra a jogszabályokra utalt, amelyek kimondják: a képviselő-testület működése során a közérdekű adatok nyilvánosságát és az adatok védelméhez fűződő jogot együtt kell érvényesíteni. Szerinte a frakcióvezető előterjesztésében foglaltak egyértelműen sértik a jogszabályokat, s annak végrehajtása technikailag is aránytalan terhet jelentene.

Hahn György MSZP-s képviselő szerint Vattamány Zsoltnak „a saját portáján kellene söprögetnie”, ugyanis egy 2000. évi – a Fidesz-kormány idején született – rendelet tette lehetővé, hogy egész házakat adjon el az önkormányzat a lakók megkérdezése nélkül.

Vattamány Zsolt a hozzászólásokra úgy reagált: „a határozati javaslatban szereplő dokumentumok nyilvánosságra hozása elhatározás kérdése (...). A jegyzőasszonynak érdemes lett volna odafigyelni, amikor a házakat eladták, és több százmilliós kenőpénzek kerültek át döntéshozókhoz”.

Kálmán Zsuzsanna határozottan visszautasította a frakcióvezető álláspontját. Szerinte az előterjesztések mindenben megfeleltek a törvényes előírásoknak. „Én nem vagyok nyomozó hatóság” – tette hozzá.

A Központi Nyomozó Főügyészség korábbi közlése szerint összesen 14 önkormányzati épület értékesítése történhetett szabálytalanul a VII. kerületben. A nyomozás adatai szerint a gyanúsítottak – köztük az előzetes letartóztatásban lévő Gál György (SZDSZ), a gazdasági bizottság elnöke és Kardos Péter (SZDSZ), a pénzügyi bizottság elnöke – összesen mintegy 970 millió forint kárt okoztak a kerületi önkormányzatnak, s további 1,6 milliárd forint kár okozását kísérelték meg.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.