Bakó Katalin szerint az elsősorban a Nagydiófa utca 8. alatti műemlék épület megmentése érdekében létrejött civil szervezet 2008. július 31-én kért törvényességi vizsgálatot az akkor még hatályos VII. kerületi szabályozási terv (KSZT) ellen. A hivatal az önkormányzat két másik vonatkozó rendeletét is megvizsgálta, és mindhármat törvénysértőnek találta, mivel azokban nem szerepelnek a világörökségi státuszú területre kötelezően előírt védelmi szabályok. A kerület szeptemberben új szabályozási tervet léptetett életbe, erre hivatkozva megtagadta a mulasztásos törvénysértés megszüntetését, noha a folyamatban lévő építési ügyekre továbbra is a régi KSZT érvényes – tette hozzá Bakó.
„Csak a jéghegy csúcsát jelentik a mostani eljárások”
Az Óvás Egyesületet képviselő Hoffmann László ügyvéd hozzátette: az önkormányzat saját rendeleteit is megsértette az építési és bontási engedélyek kiadásakor. „A jelenleg folyó ügyészségi eljárások csak a jéghegy csúcsát érintik” – utalt az erzsébetvárosi ingatlanügyekkel kapcsolatos letartóztatásokra. Az ügyvéd elmondta: az Óvásnak mint közhasznú egyesületnek lehetősége van megfellebbezni a konkrét építési, illetve bontási engedélyeket, és a bíróságtól kérheti azt is, hogy az forduljon az Alkotmánybírósághoz, a döntésig felfüggesztve az engedélyeket.
Molnár Péter, az Óvás munkatársa a „rombolásban” részt vevő cégek felelősségét firtatta, mely szerinte addig is terjedhet, hogy az eredeti állapot visszaállítására kötelezik őket legalább néhány különleges értéket képviselő épület esetében.
(MTI)