A helyszínt több tucatnyi rendőr és sárga mellényt viselő roma aktivista biztosította, néhány résztvevő nemzetiszínű és uniós zászlót emelt a magasba. Dancs Mihály, az RPM Borsod-Abaúj-Zemplén megyei elnöke a rendezvény megnyitóján egyebek mellett azt mondta: a cigányságnak van mitől félnie – és itt felemlegette az Alsózsolcán, Nagycsécsen, Tatárszentgyörgyön történteket -, „de mi nem félünk, jogállamiságban élünk”. A roma vezető szerint olyan törvények kellenek, amelyek nem engedik, hogy a szólásszabadságra hivatkozva az emberi jogokat egyesek a földbe tapossák. „Nem normális, hogy cigány emberek ruhástul, kisbaltával alszanak az ágyban” – jegyezte meg.
Iványi Gábor lelkész azt mondta: a romák most Miskolc azon tere mellett gyűltek össze, ahol január végén a politika bal- és jobboldala összefogott Miskolc rendőrkapitánya mellett, aki cigányok bűnözésről beszélt, és akit azt követően is visszahelyeztek beosztásába. (Az ezzel a megjegyzéssel szóba Pásztor Albert ezredes, miskolci rendőrkapitány egyébként jelen volt a demonstráción, roma vezetőkkel találkozott, beszélgetett baráti hangnemben.) Iványi Gábor beszéde alatt néhány aktivista kikelt a téren lévő fotósok, újságírók ellen, többüket meg is fenyegették, mondván: rajtuk is múlt, hogy idáig fajult a többségi és kisebbségi társadalom viszonya.
Horváth Aladár, az RPM alapítója a demonstráción úgy vélekedett: a cigányságnak munkára van szüksége, mert ha lenne munkájuk, minden egyes baj megoldódna. Munka és oktatás kell, mert az elmúlt húsz évben egyetlen komoly beavatkozás sem történt a cigányok nyomorának enyhítésére – fogalmazott, megemlítve: a gazdasági válság még inkább sújtja majd a cigányokat, a szegényeket. Az RPM elnöke azt kérte a jelenlévőktől, hogy emeljék magasba a magyar zászlót, „mert az a mi zászlónk is, a másik zászló a fasiszták zászlaja” – utalt az árpádsávos lobogóra, amelyből a téren azonban egyetlen egy sem volt. Szavait viharos taps fogadta.
A rasszizmus elleni világnapot minden év március 21-én tartják a világ minden országában arról a rendőrsortűzről megemlékezve, amely 1960. március 21-én a dél-afrikai Sharpeville-ben 72 békés tüntetővel végzett. Az ENSZ-közgyűlés 21. ülésszakának határozata alapján 1966 óta emlékeznek erre, akkor a faji megkülönböztetés elleni nemzetközi küzdelem napjaként, az utóbbi időkben antirasszista világnapként. A világnap a világszerte erősödő és egyes embercsoportok társadalmi kirekesztését célzó folyamatok veszélyességére hívja fel a figyelmet.
(mti)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.