Békés roma-demonstráció némi újságíró-fenyegetéssel

Mintegy 400 ember részvételével tartott „békés” demonstrációt „Lépjünk fel együtt a rasszizmus ellen, a jogállamiságért!” címmel szombaton Miskolcon a Roma Polgárjogi Mozgalom. A rendezvényen több aktivista megfenyegette a sajtó jelenlévő képviselőit, Horváth Aladár pedig arról beszélt, hogy az árpádsávos lobogó a fasiszták zászlója.

MNO
2009. 03. 21. 18:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A helyszínt több tucatnyi rendőr és sárga mellényt viselő roma aktivista biztosította, néhány résztvevő nemzetiszínű és uniós zászlót emelt a magasba. Dancs Mihály, az RPM Borsod-Abaúj-Zemplén megyei elnöke a rendezvény megnyitóján egyebek mellett azt mondta: a cigányságnak van mitől félnie – és itt felemlegette az Alsózsolcán, Nagycsécsen, Tatárszentgyörgyön történteket -, „de mi nem félünk, jogállamiságban élünk”. A roma vezető szerint olyan törvények kellenek, amelyek nem engedik, hogy a szólásszabadságra hivatkozva az emberi jogokat egyesek a földbe tapossák. „Nem normális, hogy cigány emberek ruhástul, kisbaltával alszanak az ágyban” – jegyezte meg.

Iványi Gábor lelkész azt mondta: a romák most Miskolc azon tere mellett gyűltek össze, ahol január végén a politika bal- és jobboldala összefogott Miskolc rendőrkapitánya mellett, aki cigányok bűnözésről beszélt, és akit azt követően is visszahelyeztek beosztásába. (Az ezzel a megjegyzéssel szóba Pásztor Albert ezredes, miskolci rendőrkapitány egyébként jelen volt a demonstráción, roma vezetőkkel találkozott, beszélgetett baráti hangnemben.) Iványi Gábor beszéde alatt néhány aktivista kikelt a téren lévő fotósok, újságírók ellen, többüket meg is fenyegették, mondván: rajtuk is múlt, hogy idáig fajult a többségi és kisebbségi társadalom viszonya.

Horváth Aladár, az RPM alapítója a demonstráción úgy vélekedett: a cigányságnak munkára van szüksége, mert ha lenne munkájuk, minden egyes baj megoldódna. Munka és oktatás kell, mert az elmúlt húsz évben egyetlen komoly beavatkozás sem történt a cigányok nyomorának enyhítésére – fogalmazott, megemlítve: a gazdasági válság még inkább sújtja majd a cigányokat, a szegényeket. Az RPM elnöke azt kérte a jelenlévőktől, hogy emeljék magasba a magyar zászlót, „mert az a mi zászlónk is, a másik zászló a fasiszták zászlaja” – utalt az árpádsávos lobogóra, amelyből a téren azonban egyetlen egy sem volt. Szavait viharos taps fogadta.

A rasszizmus elleni világnapot minden év március 21-én tartják a világ minden országában arról a rendőrsortűzről megemlékezve, amely 1960. március 21-én a dél-afrikai Sharpeville-ben 72 békés tüntetővel végzett. Az ENSZ-közgyűlés 21. ülésszakának határozata alapján 1966 óta emlékeznek erre, akkor a faji megkülönböztetés elleni nemzetközi küzdelem napjaként, az utóbbi időkben antirasszista világnapként. A világnap a világszerte erősödő és egyes embercsoportok társadalmi kirekesztését célzó folyamatok veszélyességére hívja fel a figyelmet.

(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.