Cservák: Az államfő bárkit szabadon jelölhet kormányfőnek

Gyurcsány Ferenc két dolgot tehet hétfőn: javasolhatja, hogy ellene az Országgyűlés konstruktív bizalmatlansági indítványt kezdeményezzen, vagy lemondhat – mondta az MNO-nak Cservák Csaba alkotmányjogász. Mint kifejtette, utóbbi esetben az államfő bárkit szabadon jelölhet a kormányfői posztra. Gulyás Gergely alkotmányjogász azt mondta: Gyurcsány Ferenc valójában lemondott.

MNO
2009. 03. 21. 15:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A miniszterelnök csak javasolhatja, hogy a parlament konstruktív bizalmatlansági indítványt kezdeményezzen ellene – mondta el az MNO-nak Cservák Csaba alkotmányjogász. Mint kifejtette, ezt az Országgyűlés akkor teheti meg, ha már van jelöltje a kormányfői posztra. Ilyenkor egyszerű többséggel szavaznak az új jelöltről.

Ha azonban a miniszterelnök lemond, akkor az államfőnek is megnyílik a mozgástere: szabadon jelölhet bárkit a kormányfői posztra – folytatta Cservák. A jelöltről az Országgyűlés szavaz, ám ha 40 napon belül nem választja meg az új miniszterelnököt, az államfő feloszlathatja az Országgyűlést. Az eddig eltelt idő alatt a lemondott kormányfő ügyvezetőként dolgozik tovább. Fontos, hogy ebben az esetben az új miniszterelnöknek nem kell hivatalos kormányprogramot benyújtania – tette hozzá az alkotmányjogász.

Gyurcsány valójában lemondott

Az alkotmány szellemével ellentétes, ha a kormányfő konstruktív bizalmatlansági indítványt kezdeményez maga ellen – mondta Gulyás Gergely alkotmányjogász, a Szabadság Kör tagja szombaton az MTI-nek. A konstruktív bizalmatlansági indítvány nem erre a helyzetre került a magyar alkotmányba. A miniszterelnöknek csak két lehetősége van az alkotmány szerint: lemond, vagy bizalmi szavazást kezdeményez maga ellen. A lehetőségek között azonban nem szerepel, hogy konstruktív bizalmatlansági indítványt kezdeményezzen a miniszterelnök – mondta Gulyás Gergely.

Gyurcsány Ferenc szombati bejelentésével valójában lemondott, de jogilag „más technikát szeretne alkalmazni” annak érdekében, hogy az államfőt „kikapcsolhassák” a folyamatból – hangsúlyozta az alkotmányjogász. Arra a kérdésre, hogy országgyűlési képviselőként kezdeményezheti-e Gyurcsány Ferenc a konstruktív bizalmatlansági indítványt, Gulyás Gergely azt mondta: a két tisztség nem választható külön. Alkotmánybírósági állásfoglalás születhet, ha a kormányfő mégis aláírja a konstruktív bizalmatlansági indítványról szóló dokumentumot maga ellen. Az alkotmánybírósági állásfoglalás azonban nem valószínű, hogy visszamenőleg megsemmisíti majd az új miniszterelnök mandátumát – mutatott rá.

(MTI/MNO)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.