3593 ház rongálódott meg a vasárnapi viharban Szabolcsban

A legújabb összesítés szerint 3593 ház rongálódott meg a vasárnapi viharban Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében – közölte Pernyák Sándor ezredes, a régió katasztrófavédelmi igazgatóságának vezetője a térségi védelmi bizottság ülése után tartott sajtótájékoztatón hétfőn Nyíregyházán. • Megtépázta a Sóstói-parkerdőt az orkánerejű szél• Óriási kár: Nyírbogdányt szinte letarolta a vasárnapi vihar

MNO
2009. 06. 08. 12:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A károsodott épületek zöme magántulajdonú, de megrongált a vihar 66 önkormányzati és 2 egyházi létesítményt is – mondta a katasztrófavédelmi szervezet igazgatója. Hozzátette: a vihar által sújtott települések száma a legfrissebb összesítés szerint 27, jelenleg 300 hivatásos és önkéntes tűzoltó, valamint számos helyi lakos segít lefóliázni a megrongált tetejű házakat. (A hajnali összesítés még 26 településről és több mint 3500 károsodott ingatlanról szólt.)

Seszták Oszkár, a megyei védelmi bizottság és az önkormányzat elnöke elmondta: a testület hétfőn úgy határozott, hogy kéri a kormányközi koordinációs bizottságtól a kárenyhítési lehetőség kidolgozását és a minél gyorsabb anyagi segítségnyújtást. Az épületkárok pontosítására a szabolcsi védelmi bizottság szakértők felkérését tartja indokoltnak, míg a mezőgazdasági ültetvényekben esett kár összesítését a térségi szakigazgatási szervezettől várja. Seszták Oszkár hangsúlyozta: a helyreállítás során keletkező veszélyes anyagok – tetőcserepek, palák, fóliák – elhelyezésére a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi felügyelőséget kérték fel, s egyben kormányzati segítséget is indokoltnak tartanak, mivel ilyen telephely jelenleg nincs a Nyírségben, s a szervezett szállítás költségeit a károsultak aligha tudják majd kifizetni.

Tatár Attila altábornagy, az Országos Katasztrófavédelmi Igazgatóság főigazgatója is részt vett a szabolcsi védelmi bizottság ülésén, s a sajtótájékoztatón közölte: minden erőt és eszközt mozgósítottak a térségben a károsodott épületek ideiglenes lefedéséhez, Szabolcs mellett a szomszédos megyékben is. A költségekhez a vis maior alapban rendelkezésre állnak a források, s a keret az önkormányzati károk enyhítésére is lehetőséget teremt – jegyezte meg.

Az altábornagy egyúttal elismerését fejezte ki a munkálatokban részt vevőknek. A sajtótájékoztatón a főigazgató elmondta: a legnagyobb viharkárt szenvedett Nyírbogdány esetében sem áll fenn a „katasztrófa sújtotta település” kihirdetése, mivel az 1999-es kormányrendelet erre nem teremt módot, ahhoz ugyanis hiányoznak az előírt feltételek. Seszták Oszkár hozzáfűzte: elvileg a helyi polgármester kezdeményezésére születhet ilyen kormányzati döntés, de az nem feltétele a központi kárenyhítési támogatásnak, amit kérnek és remélnek, méghozzá a lehető leggyorsabban, mivel „ebben az esetben különösen igaz, hogy kétszer ad, aki gyorsan ad”.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.