„Füstpénzt” fizettetnének a távhőrendszerekről leválókkal

Az Alkotmánybíróság döntése után minden törvényesnek mondható eszközt bevetve próbálják a döntéshozók megvédeni a Főtávot és más városi távfűtőműveket. Legutóbb egy olyan törvényjavaslatot nyújtottak be a parlamentnek, melyben öt évig különdíj fizetésére köteleznék a rendszerről leválókat. A hivatkozási alap a szén-dioxid-kibocsátás növekedése.• A Főtáv nem készít a leválók miatt vészforgatókönyveket

Pálffy Lajos
2009. 06. 24. 12:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Valóságos lavinát indított el az Alkotmánybíróság azon döntése, amelyben alkotmányellenesnek nyilvánította egyes vidéki városok távfűtőműveiről, majd a Főtávról való leválás rendeleti akadályoztatását. A vitatott fővárosi szabályozásban az is szerepelt, hogy a Főtáv vezetékétől 200 méterre csak olyan rendszert üzemelhetnek be a leválók, amelynek nullaszázalékos a károsanyag-kibocsátása. Az elharapózó leválások miatt viszont lépni kell, mert a fogyasztók 20-25 százalékának távozásával be fog következni a Főtáv bedőlése. A sajtóban keringő számokat György István, a fővárosi Fidesz frakcióvezető-helyettese is megerősítette az MNO-nak.

György szerint csak tűzoltásra jó a Fidesz korábbi, 5 százalékos „áfásítási” javaslata is, mint ahogy hasonlóan lehet értékelni azt a törvénymódosítást, mely alapján öt évig különdíjat, egyfajta füstpénzt fizettetnének a leváló háztartásokkal. A parlamenthez június 10-én, Podolák György által benyújtott javaslat szerint fizetni kellene azért a károsanyag-kibocsátási többletért, amit a leválók kazánjai produkálnak. A mérték megállapítása és a díjszabás önkormányzati feladat lenne a gazdasági bizottság MSZP-s elnöke által aláírt módosítás szerint. (Az indoklási részben az szerepel: „A módosító javaslat célja, hogy megteremtse a települési önkormányzatok számára annak lehetőségét, hogy az energiahatékonysági és energiatakarékossági, valamint a környezetvédelmi célkitűzések előtérbe helyezésével megfelelő módon ösztönözhessenek a hatékony energiafelhasználásra”. Az okok, mint láthatjuk, ennél jóval prózaibbak.)

Podolák bizottsági elnök javaslatáról Fónagy János az MNO-nak elmondta, hogy ez egy rossz kérdésre adott rossz válasz, aminek alkotmányossági aggályai is vannak. A 7 százalékos, legalacsonyabb áfakörbe sorolás is csak szükséges, de nem elégséges megoldás a fideszes képviselő szerint. Enyhít a dolgon, de a probléma megoldását az alapoknál kellene kezdeni. Fónagy János visszavenné a főváros által elkótyavetyélt erőműveket. Így a közösségi fogyasztás mögött közösségi termelés állna itt is, mint Bécsben, ahol kevesebbet kell fizetni a távfűtésért, mint a fővárosban.

A fideszes képviselő szerint nem magával a fűtési móddal vannak problémák, hanem többek között azzal, hogy a Főtáv drágán jut hozzá a hőhöz annak ellenére, hogy a budapesti erőművek tulajdonosai a kapcsolt áramtermelés bevételét is elviszik az eladott hő ára mellett, így kétszeresen is lefölözik a hasznot. Fónagy János is szükségmegoldásnak tartja a korábbi, 5 százalékos fideszes javaslatot, amit most a kormány is átvett, hiszen kényszerhelyzet van. A lakótelepen élő nyugdíjasok ugyanis nem tudnak kifizetni a 60 ezres nyugdíjukból negyvenet távfűtésre.

Felvetésükre, miszerint ezt a kedvezményezést a 25 százalékos áfájú gázzal fűtők igazságtalannak tartják és minden bizonnyal megtámadják majd, talán éppen az Alkotmánybíróságon, Fónagy csak annyit mondott, hogy „a jogalkotás az nem az igazságosság, hanem a kényszerűség és az érdek alapján működik”.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.