Orbán: Az összeomlás felé tart az ország

Az új kormányt nem az ország polgárai hatalmazták fel, alkalmatlan a kormányzásra, és az összeomlás felé vezeti az országot – nyilatkozta Orbán Viktor az egyik vezető német konzervatív lapnak. A Fidesz elnöke elmondta: a többek között hitelekből fedezett jóléti kiadások tönkretették az országot, a következő kormány egyetlen fillért sem talál majd az államkasszában. A közbiztonságról szólva Orbán úgy vélekedett, az állampolgároknak egyes vidékeken az a benyomásuk, hogy olyan állapotok uralkodnak, mint 150 éve a vadnyugaton.

MNO
2009. 06. 02. 11:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Majdnem mint a vadnyugaton” címmel terjedelmes interjút közölt Orbán Viktorral, a Fidesz elnökével keddi számában a Frankfurter Allgemeine Zeitung. A konzervatív német napilap magyar származású szemleírójának, Georg Paul Heftynek adott interjú bevezetőjében a jelenlegi magyar kormány megítélésére vonatkozó kérdésre válaszolva Orbán Viktor kijelentette: „Az új kormányt nem az ország polgárai hatalmazták fel, alkalmatlan a kormányzásra, és az összeomlás felé vezeti az országot.”

A Fidesz elnöke szerint a kormánynak van ugyan parlamenti jogalapja, mert parlamenti szavazással jött létre. Nincs ugyanakkor parlamenti háttere, mert a szabad demokraták egyáltalán nem vesznek részt benne, és a szocialisták közül senki nem volt hajlandó vállalni a miniszterelnökséget. „Magyarországot ma a különösen gazdagok egy csoportja vezeti” – jelentette ki.

„Az állam nem gondoskodik a rendről”

A Magyar Gárdáról szólva az ellenzéki pártvezető úgy vélekedett: a gárda az állam szétesésének a következménye. Az emberek úgy érzik, hogy az állam nem gondoskodik a rendről, a falvakban a rendőrség egyáltalán nincs jelen, s ezért maguk vették kezükbe a jog és a rend fenntartását. „Ha a Fidesz kerül kormányra, szükségtelenné válik ez a gondolkodás, mert mindenütt lesz elég rendőr. Ezért nem lesz semmiféle jogalapja félkatonai szerveződéseknek Magyarországon” – tette hozzá. A Jobbik megerősödésével kapcsolatban a Fidesz elnöke annak a nézetnek adott hangot, hogy a radikalizmus pszichikai és gyakorlati okait a szociális elkeseredettségben kell keresni. „Ha szűkíteni akarjuk a szélsőséges politika bázisát, ami elhatározott szándékunk, akkor lehetünk a legsikeresebbek, ha perspektívát kínálunk a magmaradt középosztálynak és az elszegényedett rétegnek.” Ebből a célból a következő kormánynak egy tényleges néppárt politikáját kell folytatnia, s szociális célokat kell kitűznie. „Hosszú távon ez húzza ki a talajt a szélsőségesek lába alól” – fogalmazott Orbán Viktor. A romák helyzetét a Fidesz elnöke „zavarosnak” nevezte, amely – mint hozzátette – „aggodalommal tölt el bennünket”.

Fontos a perspektíva

A jobbítás esélyeire vonatkozó kérdésre válaszolva kijelentette: világossá kell tenni, hogy a törvényeket mindenkinek be kell tartania, az alól nem jelent mentséget a nehéz szociális helyzet vagy a kisebbséghez való tartozás. A mostani kormány ezt a hibát követi el, s ezzel bizalmatlanságot kelt – vélekedett Orbán Viktor, aki szerint egy általa vezetett kormány világossá fogja tenni: mindenkire ugyanazok a törvények vonatkoznak, amit a cigány közösségnek is tudomásul kell vennie. Ugyanolyan fontos azonban, hogy ennek a közösségnek perspektívát nyújtsanak. A cigányoknak munkahelyekre és jó képzésre van szükségük – jelentette ki, utalva arra, hogy az általa vezetett kormány munkahelyeket fog teremteni a romák számára.

Arra az újságírói kérdésre, hogy a romák ellen elkövetett bűncselekmények tetteseit vajon alkalmatlanság miatt nem tudja elfogni a rendőrség, vagy egy politikai játszma eleméről van szó, Orbán Viktor azt válaszolta: bár nem ismeri a részleteket, de inkább az alkalmatlanság feltételezésére hajlik. „A magyar állam bizonyos területeken ugyanis már nem működik. Ez a rendőrséget is érinti, amely elbizonytalanodott. Az állampolgároknak egyes vidékeken az a benyomásuk, hogy eltűnt az állam, s ott olyan állapotok uralkodnak, mint 150 éve a vadnyugaton” – fogalmazott a Fidesz vezetője.

Probléma az eladósodottság

Magyarország legnagyobb problémájának Orbán az eladósodottságot nevezte. Ezzel kapcsolatban kijelentette: a 2002 óta hatalmon lévő szocialista kormányok felrúgták azt az 1990-ben a politikai és a gazdasági elit által kötött hallgatólagos megállapodást, amely szerint külföldi hitelekből nem finanszíroznak jóléti kiadásokat. Ezt a megállapodást Orbán szerint 2002-ig minden kormány betartotta, függetlenül attól, hogy milyen színezetű volt. Azt követően azonban a szocialista kormányok – pártpolitikai sikerek érdekében – ismét hitelekből finanszíroztak jóléti kiadásokat, s ezzel tönkretették az országot. Ezért a legfontosabb feladat az eladósodás növekedésének megakadályozása – tette hozzá. Orbán szerint a következő kormánynak szembe kell néznie azzal, hogy egyetlen fillér sem lesz az államkasszában. Hozzátette: „Ha a választásokra 2010 áprilisában kerül sor – bár reménykedem egy korábbi időpontban, de ezt nem tartom valószínűnek –, az adósságok elérik a bruttó nemzeti termék 85-90 százalékát, az inflációs ráta több mint 5 százalékos lesz, a Nemzetközi Valutaalaptól kapott hitelek felhasználásra kerülnek, s a valutaalappal kötött szerződés lejár. Az új kormány ilyen időpontban fog hivatalba lépni” – jelentette ki a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak adott interjúban a Fidesz elnöke.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.