Az MTI arról kérdezte az egészségügyi minisztert és Varga Ferencet, a Magyar Kórházszövetség elnökét, mi az oka annak, hogy az új kórházfinanszírozási rendszer április elsejei bevezetése óta a miniszter szavai szerint „extrém módon” megnőtt a kórházak teljesítménye. A korábbi szabályozás szerint a teljesítményvolumen-korlát (tvk) intézményekre lebontva határozta meg, hogy egy-egy kórház hány beteget láthat el. Ha egy intézmény átlépte az adott évre meghatározott betegellátási számot, az a fölötti gyógyítást az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) nem finanszírozta.
Székely: Egy óra alatt 199 beavatkozás 12 betegen
Székely Tamás szerint a teljesítménynövekedés egyik oka az, hogy hat százalékkal nőtt az ellátott betegek száma. Ez egyrészt betudható annak, hogy a gazdasági világválság következtében állásukat vesztett emberek most szakítottak időt az eddig halogatott műtéteik elvégzésére. A másik ok a lebegtetett finanszírozás: minden intézmény igyekszik a betegek ellátását úgy jelenteni, hogy a legtöbb pénzhez jusson és eközben előfordulhat, hogy „finoman fogalmazva olyan teljesítményeket is jelentenek”, amelyek mögött nincs valós teljesítés – mondta Székely Tamás.
A miniszter példaként említette az úgynevezett ötperces szabályt, ami azt jelenti, hogy egy beteg ellátására legalább öt percet kell fordítani, tehát óránként tizenkét betegnél többet nem lehet ellátni. Mint mondta: voltak olyan intézmények, amelyek valóban tizenkét beteget láttak el egy óra alatt, de ezeknél összesen 199 beavatkozást végeztek, amit Székely nonszensznek nevezett. Hozzátette ugyanakkor, hogy ez nem általános. Ezenkívül voltak intézmények, amelyek utólagosan „korrigálták” a teljesítményüket – mondta. Székely Tamás ezért elrendelte a 110 százalék felett teljesítő kórházak ellenőrzését, amelytől azt várja, hogy a teljesítményeket a valóságnak megfelelően jelentsék. A miniszter kiemelte, hogy a kórházszövetség partner ebben, s ezt a szövetség elnöke is megerősítette.
„Nőtt a betegek száma”
A kórházszövetség elnöke mindenekelőtt azt hangsúlyozta az MTI megkeresésére, hogy nincs extrém teljesítménynövekedés. Mint mondta: vannak intézetek – az úgynevezett top 15, jellemzően a legnagyobb egészségügyi intézmények, megyei kórházak, egyetemek – melyeknél túlteljesítés tapasztalható. Ennek az az oka, hogy ezek az intézetek nem tudják már elküldeni a betegeket. Még a kisebbek szabályozhatják a betegforgalmat, a nagyobbaknak el kell látniuk a jelentkező betegeket. Másrészt a korábbi intézet-összevonások, -átalakítások következtében az addig ott ellátott betegek bekerülnek egy másik intézetbe és ott gyarapítják a súlyosabb esetek számát – mutatott rá Varga Ferenc. A betegek száma a kórházszövetség elnöke szerint is nőtt. Ezt azzal indokolta, hogy a tvk-rendszerben csak annyi pénzt kaptak, amennyivel meghatározott számú beteget el tudtak látni, az a fölötti eseteket az OEP nem finanszírozta. Most viszont elviekben a tvk felszabadult, tehát azt mondta az intézet: hadd jöjjenek a járó betegek, őket ellátjuk és ebből bevételünk származik" – fejtette ki Varga Ferenc.
A Székely Tamás által a kórházszövetség rendkívüli ülésén ismertetett teljesítményszámokról azt mondta: magukkal a tényszámokkal nem kell vitatkozni, viszont azokat alaposan elemezni kell. Azokkal szemben, akik valóban hibát követtek el, vagy nem a valós adatokat tüntették fel, tényleg el kell járni, azokat azonban nem szabad megbüntetni, akik kényszerből, a betegellátás biztosításáért lépték túl a limitet – tette hozzá.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.