A Budapest Airport menedzsmentje tavaly decemberben fordult bírósághoz annak megállapítását kérve, hogy jogtalan a szakszervezetek munkabeszüntetése – áll a közleményben. Az első fokon eljáró munkaügyi bíróság már az év elején úgy döntött, hogy a dolgozók jogosan fejezték ki elégedetlenségüket és felháborodásukat, azonban a menedzsment fellebbezett. Most azonban a másodfokon eljáró Fővárosi Bíróság határozatában egyértelművé tette a helyzetet: a sztrájk jogszerű, és bármikor folytatható – írja a LESZ.
A munkabeszüntetés hivatalosan nem ért véget Ferihegyen – teszik hozzá. A szakszervezetek december 23-án felfüggesztették a sztrájkot. Azért döntöttek így, hogy az ünnepek alatt utazni akaró utasokat ne hátráltassák, hogy előmozdítsák a tárgyalásos folyamatot, és legyen idő a bíróság elé terjesztett jogi viták többségének lezárására.
Ez utóbbi azért különösen fontos, mert a görög és magyar sztrájktörők alkalmazásával – a LESZ álláspontja szerint – a Budapest Airport korábban elképzelhetetlen módon sértette meg a dolgozók sztrájkhoz fűződő alkotmányos jogát, és több hazánk által elfogadott nemzetközi egyezményt is.
A mostani döntés lehetőséget teremt a sztrájktörők ügyében indult per folytatására is. Előbb ugyanis a munkabeszüntetés jogszerűségéről kellett dönteni, hogy a leállást választó dolgozók helyére felvett munkavállalók szerepét megítélhesse a bíróság. A LESZ bízik benne, hogy abban az ügyben is mielőbb a dolgozók számára kedvező ítélet születik.
A cégvezetés és a szakszervezetek közötti tárgyalások mindmáig nem hoztak eredményeket – áll a közleményben. Úgy tűnik, a menedzsment nem is törekszik rá, hogy a megszűnt kollektív szerződés helyett új megállapodást kössön – véli a LESZ. Egymást érik az átgondolatlan kiszervezések. Az új munkarendek ultimátumszerű bevezetése nyomán pedig egyre nagyobb feszültség tapiasztalható a cégnél.
A napról napra növekvő dolgozói elégedetlenség nyomán bármikor folytatódhat a sztrájk. A bírósági ítélet nyomán pedig ennek jogszerűségéhez sem férhet immár szemernyi kétség sem.
Hardy Mihály, a Budapest Airport Zrt. vállalati kapcsolatok igazgatója az MTI-hez csütörtökön eljutatott közleményében hangsúlyozza: a bíróság döntése alapján a szakszervezeti sztrájkkövetelések mindössze egyharmada lehet munkabeszüntetések alapja. Az új munkarendek bevezetésével azonban megoldódott a létszámhiány és az ezzel összefüggő túlmunkavégzés kérdése, a bérkülönbségek és bérfeszültségek kérdésében pedig folytatódik a párbeszéd – mutatott rá Hardy Mihály a dolgozók követeléseit sorra véve. Hozzátette: a BA rendbe hozta a dolgozók pihenőhelyiségeket, és minden tőle telhetőt megtett a vállalati üdülő visszaszerzése érdekében is, de az állami tulajdonban lévő ingatlan kérdéséről csak a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. dönthet.
Hardy Mihály emlékeztetett: az ítéletben szó sincs a sztrájk folytatásáról, állítólagos görög sztrájktörőkről vagy éppen munkahelyi megfélemlítésről, sőt a kollektív szerződéssel kapcsolatos szakszervezeti követelést is jogtalannak ítélte a bíróság. A BA képviselője hangsúlyozta: a pénzügyi válság súlyos csapást mért Európa és Magyarország légiközlekedésére, de a BA-nak eddig sikerült a dolgozók döntő többségét megóvnia, és mérsékelni a bérek értékcsökkenését. Ilyen helyzetben legalábbis felelőtlenség ismét sztrájkkal fenyegetőzni, az elért eredményeket ismét veszélybe sodorni – jegyezte meg.
(MNO)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.