Harmincezer liter vizet osztanak szét Budapesten

A Fővárosi Polgári Védelmi Igazgatóság harmincezer liter palackozott, illetve zacskós vizet oszt szét Budapest legforgalmasabb részein, rendkívüli esemény a másfél napja tartó másodfokú hőségriasztás alatt nem történt – közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság csütörtökön. Kánikulában 20-25 százalékkal nő a vízfogyasztás a fővárosban, az áramfogyasztás átlagosan 5 százalékkal emelkedik ilyenkor. • Munka a hőségben: több cég jár el szabályosan

MNO
2009. 07. 16. 13:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ötven százalékkal több hívást kapnak a mentők a hőség miatt, haláleset, vagy súlyos megbetegedés emiatt nem történt – közölte csütörtökön az Országos Mentőszolgálat (OMSZ). Németh Cecília sajtóügyeletes elmondása szerint egy átlagos napon 350 hívásuk van, ez most ötszáz körülire emelkedett. Többségében rosszullétekhez, szédülésekhez riasztják őket, de a koccanásos balesetek száma is több a hőség miatt. Hozzátette: elsősorban az időseket és a betegeket viseli meg a nagy meleg.


A Fővárosi Önkormányzat 7,5 millió forintot különített el a feladatokra – mondta Tóth Ferenc, a veszélyhelyzet-kezelési főosztály vezetője. Hozzátette: nincs veszélyhelyzet, jelenleg nem valószínűsítik a szakemberek, hogy el kell rendelni a harmadfokú készültségi szintet.

Szentes György szóvivő arról tájékoztatott, hogy a hőség miatt nem emelkedett meg a szabadtéri tűzesetek száma, egy nap 30-40 ilyen eseményhez kell vonulniuk a tűzoltóknak országszerte.

Nő a víz- és az áramfogyasztás

Kánikulában 20-25 százalékkal nő a vízfogyasztás a fővárosban, bár évek óta egyre kevesebb vizet használnak az emberek; az áramfogyasztás átlagosan 5 százalékkal emelkedik ilyenkor – mondta Lévai Zsuzsanna, a Fővárosi Vízművek és Boross Norbert, a Budapesti Elektromos Művek szóvivője csütörtökön. Lévai Zsuzsanna közölte: három nap alatt 20-25 százalékkal emelkedett a vízfogyasztás a fővárosban, míg hétfőn 536 ezer, szerdán már 613 ezer köbméter víz fogyott.

A legmelegebb időszakban ez a jellemző, bár évről évre egyre kevesebb vizet használnak az emberek. Három éve a legmelegebb napon 764 ezer, két éve pedig 770 ezer köbméter víz fogyott a legforróbb napon. A csökkenő tendencia egész évben jellemzi Budapest vízfogyasztását. A szóvivő szerint ennek az az oka, hogy az emberek takarékoskodnak a vízzel.

Például olyan víztakarékos háztartási berendezéseket vásárolnak, amelyekhez kevesebb víz szükséges. Ez azt jelzi, hogy jobban vigyáznak a környezetre, és tudatosabban használják a vizet. Ami viszont kevésbé pozitív, hogy az emberek továbbra sem isszák a vezetékes vizet, annak ellenére, hogy ez a legolcsóbb szomjoltó: egy liter vezetékes víz 20 fillérbe kerül – jegyezte meg Lévai Zsuzsanna.

Boross Norbert szerint nem a lakossági fogyasztás, hanem az ipari klimatizáció növeli ilyenkor az áramfogyasztást. Azt pontosan nem tudják megmondani, hogy a fogyasztás a tavalyihoz képest mennyivel nőtt most, mivel idén a gazdasági válság miatt 10 százalékkal csökkent az ipari felhasználás. A tapasztalatok alapján viszont elmondható, hogy a melegebb napokon átlagosan öt százalékkal nő a fogyasztás.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.