Három régióra kiterjedő bűnmegelőzési program indul

Bűnmegelőzési, reintegrációs és áldozatvédelmi program indul novemberben a bűnügyi szempontból legveszélyeztetettebb három régióban – jelentette be az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium büntetőpolitikai főosztályának vezetője csütörtökön Budapesten, sajtótájékoztatón.

MNO
2009. 07. 16. 8:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sömjéni László közölte: 2013-ig kilencmilliárd forint áll rendelkezésre különböző bűnmegelőzési programokra. Ebből az összegből körülbelül hétmilliárd forintot pályázaton osztanak szét, a fennmaradó mintegy kétmilliárd forintot pedig intézményfejlesztésre fordítják. Ennek az intézményfejlesztési programnak az előkészítése zárult le most.

A program középpontjában az ismételt áldozattá válás megelőzése és az áldozatsegítés, valamint az elítéltek társadalomba való visszailleszkedésének segítése áll. Az észak-magyarországi, az észak-alföldi és a dél-alföldi régióban induló, 2011-ig tartó programban a tárca együttműködik a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságával és az Igazságügyi Hivatallal.

A főosztályvezető közölte: azért ebben a három régióban indul a program, mert itt az országos átlagot meghaladó a bűnözés nagysága és a „bűnkibocsátás”, azaz az itt élők közül egyesek több bűncselekményt követnek el, akár az ország más részein is. A program alkalmas arra, hogy csökkentse a bűncselekmények számát a régiókban és országosan is. Ha a program beválik, akkor azt 2013-ig országossá teszik. Csóti András, a büntetés-végrehajtás országos parancsnokának helyettese elmondta: a fogvatartottak 50 százaléka visszaeső vagy többszörösen visszaeső, céljuk, hogy 2012-re ezt az arányt 45 százalékra csökkentsék.

A vezérőrnagy közölte: a program során törekednek arra, hogy a részt vevő fogvatartottak a meglévő képességeikhez illeszkedő piacképes szaktudást szerezzenek. Meggyőződésük, hogy minden ilyen program elősegíti a fogvatartott visszailleszkedését, ami össztársadalmi érdek – tette hozzá. Mint mondta, a program célcsoportja az általános iskolai végzettséggel nem rendelkezőkből, a nyolc osztályt elvégzettekből és a szakmunkásokból áll össze, ez a három csoport adja a fogvatartottak háromnegyedét. A programban a munkaerő-piaci igényekhez és a büntetés-végrehajtás sajátosságaihoz illeszkedő mintegy 50 szakképzést indítanak 700 fogvatartott bevonásával.

Emellett 1200 fogvatartott bevonásával 80 – álláskeresési, agressziókezelési, együttműködési (vagyis kompetenciafejlesztő) – tréninget szerveznek. Az érintett három régió mind a 12 büntetés-végrehajtási intézete részt vesz a 250 millió forint költségvetésű programban. Az Igazságügyi Hivatal vezetője, Hatvani Erzsébet elmondta: a hivatal részben a pártfogói felügyelői szolgálat fejlesztésével, részben az áldozatsegítéssel veszi ki a részét a munkából.

A pártfogói felügyelői szolgálat fejlesztése keretében javítják a közérdekű munka büntetés alkalmazásának lehetőségeit, és lehetővé teszik az úgynevezett „csoportos letöltést”. Emellett önismereti, munkaerő-piaci, konfliktuskezelési tréningeket szerveznek a pártfogoltaknak, és még intenzívebbé teszik az „utógondozást”, különös tekintettel arra, hogy a tapasztalatok szerint a szabadulás után fél évvel a legkritikusabb a helyzet a visszaesés vonatkozásában.

Az áldozatsegítés hatékonyabbá tétele érdekében 24 órás, ingyenesen hívható diszpécserszolgálatot alakítanak ki, fejlesztik az áldozatokat felkereső és azokat segítő önkéntesek rendszerét, pszichológusokat vonnak be a programba, és kialakítják az úgynevezett krízis mobil áldozatsegítés rendszerét, hogy a diszpécserszolgálat a rendőrség jelzése alapján a bűncselekmény helyszínére is küldhessen áldozatsegítőt és pszichológust.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.