Két év alatt 7,5 százalékos visszaeséssel számol a kormány

Elfogadta a kabinet a jövő évi költségvetést, amely 7,5 százalékos gazdasági visszaeséssel számol – jelentette be Bajnai Gordon miniszterelnök a szerdai kormányülés után. Bajnai szerint több jut majd az egészségügyre és a közbiztonságra. • Elfogadhatja a 400 milliárdos megszorító büdzsét a kormány

MNO
2009. 09. 09. 11:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormányülésen elfogadtuk a 2010-es költségvetést – jelentette be Bajnai Gordon miniszterelnök budapesti sajtótájékoztatóján. Bajnai elmondta, hogy ez egy takarékos, az eredmények megszilárdítására szolgáló költségvetés. Magyarország a válság következtében kötött pályán mozog, kétéves szinten 7,5 százalékkal esik vissza a gazdaság – tette hozzá. A hiánycél miatt vissza kell fogni a költekezést, ráadásul jövőre egy hónapnyi teljesítménnyel kevesebb lesz a hazai GDP – mondta Bajnai. A miniszterelnök kijelentette: ez egy szigorú költségvetés, de fedezetet ad az adócsökkentésre, valamint még arra is lehetőség van, hogy csökkenjen a távhő áfája.

Két év alatt 7,5 százalékos visszaeséssel számolunk, ezért mindenhol arányosan kell visszafogni – hangsúlyozta Bajnai. A miniszterelnök szerint az adócsökkentés a legfontosabb eleme a jövő évi büdzsének. Jövőre másfél havi nettó bérrel lesz több az átlagbérrel rendelkezőknek – tette hozzá. Bajnai elmondta, a válság közepén a legfontosabb érdem, hogy ezt megtehettük, ezzel újabb munkahelyeket teremthetünk meg. A költségvetés takarékos lesz, de vannak kiemelt részei: a közbiztonság, a munkahelyteremtés – mondta a miniszterelnök.

A 120 milliárd egyenlő a 85 milliárddal?

Az állami kiadások visszafogásáról szólva megismételte, hogy az önkormányzatok jövőre mintegy 120 milliárd forinttal költhetnek majd kevesebbet, de ez valójában 85 milliárd nettó elvonást jelent. Ezt azzal magyarázta, hogy egyes tételeken, például az Út a munkához programon, a közbiztonság erősítésén keresztül plusz forrásokhoz is jutnak, illetve költségek esnek ki többek között a tanulólétszám-fogyás miatt. Az önkormányzatok támogatása jövőre így 4,8 százalékkal lesz kisebb, mint idén, de kevesebb feladatot és nagyobb gazdálkodási szabadságot kapnak – mondta a kormányfő. A kormány minden költségvetési tételt biztosít ahhoz, hogy fenntartsák az oktatás színvolát – szögezte le Bajnai.

Bajnai szerint nem szabad spórolni az egészségügyön sem, jövőre 15 milliárddal több jut ezen területre, ezen felül az intézmények kiadása 18 milliárddal kisebb lesz a tb-járulék csökkentése miatt. A miniszterelnök bejelentette: 700 milliárd forintnyi pénz jut gazdaságélénkítő programokra. „Szeptember 11-én benyújtjuk a büdzsét, de ennek ellenére a válságkezelést nem fejezzük be” – zárta Bajnai.

(MTI, MNO)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.