Az egészségügy az EU-ban továbbra is nemzeti ügy

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) európai regionális irodájának Moszkvában rendezett közgyűlése Magyarország számára azért volt érdekes, mert módot adott a kölcsönös tájékozódásra azzal kapcsolatban, hogy január 1-jétől Magyarország tölti be az Európai Unió soros elnöki tisztségét – közölte szerdán az MTI-vel Szócska Miklós államtitkár.

MNO
2010. 09. 15. 7:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nemzeti erőforrás minisztériumának egészségügyi államtitkára, aki a tanácskozáson a magyar küldöttséget vezette, kifejtette: az egészségügy az EU-ban továbbra is nemzeti ügy, de az unió a jelek szerint elmozdulóban van az egységes egészségügyi prioritások kidolgozása felé, bár ez igen lassú folyamatnak ígérkezik. A WHO ugyan az ENSZ szakosított szervezete, s mint ilyen, az egész világot átfogja, de az európai regionális iroda kitüntetett figyelmet szentel a saját területén mutatkozó problémák megoldásának, s így az EU soros elnökségét betöltő országra mindig jelentős feladatok hárulnak a WHO európai szervezetében is, például az aktuális témák meghatározásában – mondta az államtitkár.

Úgy vélekedett, hogy Magyarországon a felkészülés erre a feladatra jól áll, és hozzátette, hogy a moszkvai tanácskozáson egyeztetni tudott más országbeli kollégáival arról, hogy hogyan fogadják a magyar elképzeléseket, és szövetségeseket kereshetett az egyes kérdésekben elfoglalt magyar álláspont előmozdításához. Példaként utalt arra, hogy Magyarország egyebek között a szakemberek migrációjával összefüggő etikai kérdéseket, az ellátó rendszerek fenntarthatóságának problematikáját és a gyerekkori védőoltások programjának egyeztetését kívánja kiemelten kezelni elnöksége alatt. Szócska Miklós hozzátette, hogy ez a program Magyarországon élenjáró és példamutató, de ez nem mindenütt van így, s mivel ma már az emberek gyakran költöznek az egyik országból a másikba, szükséges lenne az egységesítés.

A tanácskozáson olyan kérdésekről is szó volt, mint a legutóbbi, úgynevezett újinfluenza-járvány igen rossz kezelése, s a résztvevők a tanulságokat levonva arra jutottak, hogy e téren is erősíteni kell az együttműködést, egyeztetést. Külön panel foglalkozott továbbá például a globális gazdasági válság egészségügyre gyakorolt hatásával – mondta az államtitkár.

A WHO európai irodájának közgyűlését 53 ország részvételével első ízben tartották Oroszországban. A tanácskozáson beszédet mondott Vlagyimir Putyin orosz kormányfő is, aki egyebek között elmondta: Oroszországban a születéskor várható élettartam Európához képest még ma is szerény, 69 esztendő, de öt évvel ezelőtt még csak 66 volt. Az egyéb kedvező oroszországi demográfiai mutatók közül megemlítette, hogy a csecsemőhalandóság a 2005 óta eltelt nem egészen öt év alatt harmadával csökkent. Végül szólt arról is, hogy Moszkva a következő három évben 440 milliárd rubelt költ az egészségügyi nemzeti programra, amelybe annak kezdete, 2005 óta már 591 milliárd rubelt fektetett. Mint mondta, tíz év alatt a tízszeresére nőtt az egészségügyre fordított összeg, s csak tavaly több mint 1,2 milliárd rubelt tett ki.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.