Véglegesen kis párttá zsugorodnak a szocialisták?

A Fidesz fölényes győzelme várható Tolna megyében az október 3-i önkormányzati választáson. Az MSZP legutóbb a 2002-es önkormányzati választáson tudott győzni a megyében, de azóta szavazóinak túlnyomó többségét elveszítette és gyakorlatilag kispárti szintre süllyedt vissza.

Kovács András
2010. 09. 15. 5:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tolna megyében az 1990-es országgyűlési választás az MDF sikerével zárult, mivel az öt egyéni körzetből négyet nyert meg a párt, míg az SZDSZ csupán egy választókerületben tudott győzni. Az őszi önkormányzati választás első fordulójában 41,73, míg a másodikban 29 százalék vett részt, ami magasabb volt, mint az országos aktivitás. A választáson jól szerepelt a KDNP és az SZDSZ, míg az MDF jelentősen visszaesett a tavaszi szerepléséhez képest. A képviselők és a polgármesterek túlnyomó többsége a függetlenek közül került ki.

Az MSZP szerzett többséget

Az 1994-es országgyűlési választás az MSZP fölényes sikerével zárult Tolnában. A szocialisták négy, míg az Agrárszövetség egy egyéni mandátumot szerzett. A december 11-i helyhatósági választáson 53,3 százalék vett részt, ami közel tíz százalékkal volt magasabb, mint az országos átlag. A megyei közgyűlési választás az MSZP győzelmével zárult, de abszolút többséget nem sikerült szereznie. Jól szerepelt még az FKgP–MIÉP-összefogás és a KDNP, mivel mindketten több mint tízszázalékos eredményt értek el. A közgyűlésben a baloldal alakított koalíciót, így a tavaszhoz képest jelentős átrendeződés nem történt a politikai palettán, bár az MSZP némileg gyengült a parlamenti választások óta.

Jobboldali fordulat

Az 1998-as országgyűlési választás a jobboldali pártok sikerével zárult a megyében, mivel az összes egyéni kerületben sikerült az első helyet megszerezniük. A helyhatósági választáson 48,59 százalék vett részt, ami közel három százalékkal volt magasabb, mint az országos aktivitás. A megyei közgyűlési választás a Fidesz és szövetségesei sikerét hozták, mivel simán megszerezték az abszolút többséget. A Fidesz mind a 10 ezer főnél kisebb, mind a 10 ezer főnél népesebb településeken az első helyen végzett, több mint 30 százalékos támogatottsággal. A tavaszhoz képest a jobboldal megőrizte az előnyét és sikerült megszereznie a közgyűlés fölötti irányítást.

Kiütéses szoci siker

A 2002-es parlamenti választáson a Fidesz 4:1 arányban győzte le az MSZP-t. Az október 20-i önkormányzati választáson 52,57 százalék vett részt, ami egy kicsivel volt magasabb, mint az országos aktivitás. A megyei közgyűlési választás totális politikai fordulatot hozott, mivel az MSZP abszolút többséget szerzett. A kormánypárt támogatottsága több mint 40 százalékos volt Tolnában, amivel addigi legjobb eredményét érte el az MSZP. A jobboldali pártok támogatottsága a súlyos vereség ellenére is több mint 30 százalékos volt. A szocialisták így négy év után ismét átvették az irányítást a megyei közgyűlésben.

Elsöprő jobboldali diadal

Négy évvel ezelőtt az országgyűlési választáson a Fidesz ismét 4:1 arányban győzte le az MSZP-t. A helyhatósági választáson 54,11 százalékos volt a részvétel, ami gyakorlatilag megegyezett az országos aktivitással. A megyei közgyűlési választáson a Fidesz elsöprő győzelmet aratott, mivel a képviselői helyek több mint 60 százalékát szerezte meg. Az ellenzéki párt támogatottsága több mint 50 százalékos volt a településeken, de az MSZP is megőrizte közel egyharmados szavazatarányát. Az országgyűlési választáshoz képest a jobboldal tovább erősödött és sikerült visszaszereznie a megyei közgyűlés irányítását.

16 év után jött a csúfos bukás

Szekszárdon az 1990-es önkormányzati választást a Fidesz és az SZDSZ nyerte és Kocsis Imre Antalt választották polgármesternek. 1994-ben Kocsist ismételten polgármesternek választották a már közvetlen szavazáson. A képviselő-testületben MSZP–SZDSZ-többség jött létre. 1998-ban Kocsist több mint 50 százalékos támogatottsággal választották meg, míg a képviselő-testületben jobboldali többség alakult.

Nyolc évvel ezelőtt ismét Kocsist választották meg a megyei jogú város élére. A képviselő-testületben négy év elteltével ismételten baloldali többség alakult ki. 2006-ban Kocsis 16 évnyi városvezetést követően súlyos vereséget szenvedett a voksoláson. Horvát Istvánt, a Fidesz jelöltjét több mint 60 százalékos támogatottsággal választották meg. A képviselő-testületben a Fidesz történetében először abszolút többséget szerzett.

Nem várható meglepetés

Tolna megyében az elmúlt húsz év választásain kiegyensúlyozott eredmények születtek, de inkább a jobboldali pártok voltak fölényben. Az elmúlt évek választásain a Fidesz még a korábbiaknál is nagyobb fölénnyel nyert. A 2009-es EP-választáson a Fidesz több mint 60 százalékkal nyert, míg az MSZP épphogy elérte a 15 százalékot. Az idei országgyűlési választáson az összes körzetben már az első fordulóban győzött a Fidesz. A szocialisták bár nagyon visszaestek a korábbi eredményeikhez képest, a Jobbik egyik voksoláson sem tudta megelőzni őket. A mostani erőviszonyok alapján vélhetően a Fidesz a megyei közgyűlésben és Szekszárdon is megőrzi a többségét.

(Forrás: valasztas.hu, vokscentrum.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.