Szendrőben már hét szivattyúval dolgoznak, hogy a víz ne érje el azt a három ingatlant, amelyet már megközelített az ár. Szaniszló János, a település független polgármestere az MTI-nek azt mondta: folyamatosan dolgoznak a szivattyúkkal, hogy ne következzen be komolyabb probléma. Hozzátette: a Bódva vízszintje szombat estétől nem emelkedett, és mivel a nagy vízbefolyások – például a Rakacai-víztározóból engedett vízmennyiség) lecsökkentek, bíznak abban, hogy lassan apadni fog a folyó.
A három háznál homokzsákokkal megfogták a vizet, a belvárosban, a strand terültét, illetve a pihenőházak környékét azonban már elöntötte a Bódva – közölte. Edelénynél, a belvárosi hídtól az L'Huillier-Coburg-kastély felőli oldalon, a korábbi szakadásnál már a homokzsákok alsó részét érinti a folyó, az úgynevezett kisvasúti hídnál pedig – ahol a júniusi árvíz idején szakadt át a gát – már a homokzsákokat éri az ár, az tartja a vizet.
Molnár Oszkár, edelényi független polgármester az MTI-nek azt mondta: több buzgár is megjelent a mentett oldalon, reméli, nem lesz komolyabb baj a városban. Emlékeztetett arra, hogy idén májusban, júniusban rekordáradat érkezett a Bódván, és Edelénynél megviselte a töltést, amely óriási víztömeget tartott napokig. Hozzátette: ezen a részen még árad a folyó, folyamatosan készenlétben vannak a településen.
A hét közepén tetőzhet a Tisza Tokajnál
A hét közepén tetőzhet a Tisza a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Tokajnál; itt kedden, illetve szerdán 850 centiméter körüli tetőzési értékre számítanak – mondta az Észak-magyarországi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság árvízvédelmi osztályvezetője vasárnap az MTI-nek. Csont Csaba kifejtette: a Tisza szombaton délután Tivadarnál 894 centiméteres, éjfélkor Vásárosnaménynál pedig 904 centiméteres vízállással tetőzött. A folyó vízállása vasárnap Tiszapalkonyánál is eléri a másodfokú készültségi szintet. Tokajnál 850 centiméter – plusz/mínusz 20 centiméter – körüli értékkel számolnak (harmadfok 800 centiméter).
A Bodrog mellékvizei is áradnak, harmadfokú vízszintekkel tetőznek, vagy már tetőztek. A Tiszai árhullám hatására néhány centiméteres további emelkedés még elképzelhető a folyón, amely a hazai szakaszon is lassan árad, a tetőzést vasárnapra várják. A tetőzés hosszan elnyúlhat, Felsőbereckinél 740 centiméter (harmadfok 700 centiméter), Sárospataknál 680 centiméter körüli (harmadfok 650 centiméter) tetőzési szintekre számítanak – ismertette a szakember. Hozzátette: a Sajó Felsőzsolca térségében szombaton 359 centiméteres vízállással (másodfok 350, harmadfok 400 centiméter), Sajópetri térségében 333 centiméternyi értékkel tetőzött. A Tisza árhulláma miatt az alsó szakaszon lassú apadás várható.
A Bódva Hídvégardónál folyamatosan apad, Szendrő térségében szombaton estétől 230 centiméteren stagnál a vízállás, további emelkedés már nem valószínű. A Hernádon Gesztely térségében a vízállások szombaton meghaladták az elsőfokú készültségi szintet. A vízállás vasárnap reggel 280 centiméter (másodfok 300 centiméter) volt, néhány centiméteres további emelkedés után várhatóan másodfokú készültségi szint alatt tetőzik majd a folyó.
A Takta a Taktaföldvári szelvényben lassan apad, a vízállás vasárnap reggel 266 centiméternyi volt (másodfok 250, harmadfok 300 centiméter). Az árvízkapu még nyitott állapotú, de a vízállások már második napja a harmadfokú készültségi szint fölött vannak. Az árvízkapunál vasárnap reggel hat órakor 483 centiméteres vízállást mértek, (harmadfok 450 centiméter), itt további lassú áradás várható – tudatta a szakember.
Az ivóvízbázist védi a védelmi bizottság
A Hajdú-Bihar megyei védelmi bizottság szombati ülésén az ivóvízbázis védelme miatt elutasította Hajdúnánás és Hajdúböszörmény önkormányzatának azt a kérését, hogy kezdjék meg a belvizet a Keleti-főcsatornába szivattyúzni – közölte Törjék Károly, a Tiszántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság igazgató-helyettese. Az igazgatóság főmérnökének ismertetése szerint pénteken Hajdúnánás, szombaton Hajdúböszörmény önkormányzata is állattartó telepek veszélyeztetettsége miatt fordult kérésével a bizottsághoz. A testület azonban mind a szombati, mind a vasárnapi ülésén úgy határozott, hogy csak a legvégső megoldásként jöhet szóba az, hogy a belvizet a Keleti-főcsatornába szivattyúzzák.
Indoklásuk szerint a belvíz olyan mértékben rontaná a 4500 ember ivóvízellátását biztosító csatorna vízminőségét, hogy utána 3-4 hónapig tartálykocsival kellene megoldani Debrecen két városrészének, Ondódnak és Nagymacsnak, valamint Nagyhegyesnek az ivóvízellátását – hangsúlyozta. Hozzátette: a védelmi bizottság vasárnapi ülésén döntöttek arról, hogy a belvízzel leginkább sújtott területeken folyamatosan kotorják és gaztalanítják az elvezető árkokat. A fagyos időjárás miatt a szakemberek időt nyertek a probléma kezelésére, az elkövetkező napokban ugyanis nem várható a helyzet romlása – mondta el Törjék Károly.
Bara Sándor, az igazgatóság védelemvezetője vasárnap arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a megyében már csaknem 390 négyzetkilométer földet borít belvíz. Az elmúlt napon a Tiszántúlon 278-an vetek részt a védekezésben, munkájukat 25 szivattyútelep segítette, amelyekkel 4,5 millió köbméter vizet emeltek át tárolókba. Az igazgatóság területén lévő 12 belvízvédelmi szakaszból 10-ben másodfokú készültséget rendeltek el, míg a Berettyó-alsón és az Alsó-Nyírvíz-Nagy-éren a legmagasabb, harmadfokú a riasztási szint – ismertette Bara Sándor.
(mti)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.