Talán még sohasem volt ilyen magas a vízállás a Tiszán

Az eddigi legnagyobb vízálláshoz közelítő áradás várható a Tiszán, ezért a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Védelmi Bizottság pénteki, nyíregyházi rendkívüli ülésén több óvintézkedést rendelt el, hogy a hatékony védekezés feltételrendszerét megteremtse – közölte Seszták Oszkár, a szervezet vezetője, a térségi önkormányzat fideszes elnöke sajtótájékoztatón a nyírségi nagyvárosban. • Áradnak a folyók, már a „kertek alatt” van a Bódva

MNO
2010. 12. 10. 12:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bodnár Gáspár, a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vezetőjének tájékoztatása szerint mivel árhullám vonul le a Szamoson, a Túron és a Krasznán is, a Tisza vízállása Vásárosnaménynál megközelítheti az eddig mért maximumot, a 934 centiméteres magasságot.

A vízügyi igazgató hozzátette: a jelenlegi számítások szerint a beregi kisvárosban – plusz-mínusz 20 centiméteres eltéréssel – 900 centiméteres vízállás várható. Az eddigi legnagyobb vízállást 2001 márciusában mérték Vásárosnaménynál, a szatmár-beregi árvíz idején, amikor a Tisza töltése Tarpánál, a Túré pedig Sonkádnál szakadt át.

A nyíregyházi vízügyi szervezet a Tisza mentén még csütörtökön elrendelte a harmadfokú árvízvédelmi készültséget, amelynél már csak a rendkívüli készenlét a nagyobb fokozat. Kiemelt figyelőszolgálatot tartanak, lezárták a zsilipeket, s intézkedtek a fő védvonal esetleges magasításáról, a töltések hullámverés elleni védelméről és vízügyi szakembereket rendeltek ki az érintett településekre az önkormányzatok munkájának segítésére.

Bara Sándor, a Tiszántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vezetője – a szabolcsi Tisza-szakasz Rakamaz alatti része a debreceni szervezethez tartozik – elmondta: a vásárosnaményi vízállástól teszik majd függővé, hogy milyen fokozatú árvízvédelmi készültséget rendelnek el Tokajtól lefelé a töltések mentén.

Csepely Zsigmond alezredes, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság vezetője azt közölte, hogy a helyi védelmi bizottságokat mindenütt felkészítették a várható feladatok ellátására. Intézkedtek arról is, hogy a katasztrófavédelmi főigazgatóságtól 12, nagy teljesítményű szivattyút szállítsanak az árhullám által veszélyeztetett térségbe, és szükség esetén további gépek is érkezhessenek a jövő héten. Emellett ezer védőfelszerelést is kértek és kaptak. Tarcsa Csaba ezredes, a szabolcsi rendőr-főkapitányság helyettes vezetője kiemelte: a rendőrség felkészült az esetleges kitelepítésekre, vagyonvédelemre, védekezési forgalomirányításra, s a védművek állandó ellenőrzésére.

Domokos János ezredes, a megyei védelmi titkárság vezetője a további intézkedések közül megemlítette, hogy elrendelték az operatív törzs működését, a települési védelmi és kitelepítési tervek aktualizálását, a közerők, a polgárvédelmi egységek személyi állományának, eszközeinek készenlétbe helyezését. Szabolcsban 16 komplex árvízvédelmi csoport működik minden eshetőségre készen, s az egységek 800 tagja szakaszosan, 6-12-24 órán belül bevethető a gátakon.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.