Már több tucatnyi szervezet, illetve kilencszáz civil írta alá a Tíz pont a gyermekprostitúció ellen című, a közösségi portálokon is megtalálható iratot. A dokumentum szignálói felszólítják a törvényalkotót, hogy szerezzen érvényt a gyermekprostitúció tilalmát jelentő büntető törvénykönyvben foglaltaknak, és a mostaninál súlyosabb büntetéssel sújtsa a kiskorú prostituált használóját. Felszólítják a kormányt arra is, hogy a szabálysértési törvényt változtassák meg annak érdekében, hogy az ne ellentétesen, hanem támogatóan hasson a Btk.-ban előírtakra, ne a bűnelkövető és az áldozat közötti érdekközösséget erősítse, hanem az áldozat támogatását, az elkövető felderítését segítse elő.
– Nem a büntetési tétel szigorítása az elsőrendű cél, de a büntetőeljárásról szóló törvény a büntetés súlyának mértékéhez köti azt, hogy a hatóság mikor kezdhet bele titkos nyomozásba. Ez pedig elengedhetetlen a gyermekek sérelmére elkövetett bűncselekmények felderítésében – fogalmazott lapunknak Betlen Anna, a Mona Alapítvány munkatársa, emberi jogi aktivista. Hangsúlyozta: a gyermekprostituáltak csak nagyon ritkán tesznek terhelő vallomást a futtatóikra és bizonyíték, vallomás hiányában nem könnyű lefülelni a klienseket. Betlen Anna hozzátette: a jogszabályok az öt évnél súlyosabb elzárással fenyegetett bűncselekmények esetén teszik lehetővé a fedett nyomozások elrendelését.
– Ha a rendőrök álprostituáltnak öltözhetnének be, vagy telefonlehallgatásokat végezhetnének, akkor lényegesen könnyebb lenne az elkövetői kör lebuktatása, illetve felelősségre vonása. De a jelenleg hatályos törvények miatt a hatóság kezében nincsenek olyan eszközök, amikkel sikeres nyomozásokat lehetne folytatni – tette hozzá Betlen Anna. Hangsúlyozta, az alapítvány a rendőröknek és szociális munkásoknak is tart felkészítő, úgynevezett érzékenyítő tréningeket annak érdekében, hogy a poszttraumás stresszben szenvedő fiatalokkal megfelelően tudjanak bánni. A gyermekprostituáltak ugyanis az előállító helyiségben durvák, arrogánsak, közönségesek, de még véletlenül sem együttműködőek.
Elengedhetetlenek a változások
Betlen Anna szerint a probléma megoldásában elengedhetetlen a szabálysértési törvény módosítása. Az aktivista emlékeztetett arra, hogy a médiát nyáron körbejárta annak a 17 éves Borsod megyei lánynak az esete, akit az új törvényi szabályozás következtében több mint száz rendőri intézkedés után tiltott kéjelgés miatt tíz nap elzárásra ítélt a bíróság. Betlen Anna úgy véli, ez az eset is azt bizonyítja, hogy a hatóság ugyan több tucatszor felelősségre vonta a lányt, de számtalanszor elmulasztotta a fiatalkorú klienseinek elfogását.
Ismeretes, az Országgyűlés nyáron módosította a szabálysértési törvényt, eszerint azok a fiatalkorú lányok, akik tiltott övezetben állnak, illetve nincsen egészségügyi kiskönyvük, bárcájuk, felelősségre vonhatók. A tiltott kéjelgés pedig a hatályos jogszabályok szerint elzárással vagy 150 ezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható. A Magyar Nemzet a gyermekprostitúció kérdéskörében többször megkereste a Belügyminisztériumot, de több hét várakozás után sem érkezett válasz a kérdéseinkre.
Betlen Anna hangsúlyozta: elfogadhatatlannak tartja azt, hogy a prostitúcióellenes harc mára a prostituált elleni harccá vált. Hozzátette: a nemzetközi kutatások szerint a prostituáltak 60-80 százalékát már gyermekkorában szexuálisan bántalmazzák, tehát tévesek azok az elképzelések, miszerint a prostituáltak önként, saját önszántukból vállalják ezt a munkát.
– A probléma megelőzése és hatékony kezelése érdekében a büntetőjog alapos áttekintése és módosítása mellett a gyermekvédelem és a szociális ellátás terén is nagyon komoly változásokra van szükség – tette hozzá.
Dr. Forrai Judit, a Semmelweis Egyetem Népegészségtani Intézetének docense szerint a gyermekprostitúció megelőzése érdekében időben elkezdett komplex iskolai programokat kellene tartani, ami pszichológiai, egészségügyi és kriminológiai felkészítést is tartalmazna. – A Ne dőlj be! című tankönyvemet több nyelvre is lefordították, és külföldön tanórák keretében ismertetik a gyerekekkel, különösen azokat a gyanús állásajánlatokat, amiket ígéretes külföldi munkáknál érdemes figyelembe venniük – tette hozzá Forrai Judit.
Körvonalazódik a megoldás?
Ékes Ilona (Fidesz), a parlament emberjogi bizottságának tagja lapunknak kijelentette, már megkezdődtek az egyeztetések Pintér Sándor belügyminiszterrel a gyermekprostitúció kérdésében. Hangsúlyozta: hamarosan megteszik a javaslataikat a törvénymódosításra az anomáliák megszüntetésére. – A gyermekek áldozatok, így semmiképpen sem lehet cél a megbüntetésük – szögezte le Ékes Ilona. Hozzátette, a gyermekprostitúció visszaszorítása érdekében a pornográfiát is korlátozni kellene, ugyanis ez is tovább gerjeszti a problémákat.
– A média sokszor sarkítottan a Magyarországi Prostituáltak Érdekvédelmi Egyesületének a véleményét visszhangozza, ami szerint a prostitúció egy ősi szakma. Sajnos ezzel az állásponttal sem erkölcsileg, sem morálisan nem lehet egyetérteni. Egyes prostituáltszervezetek pedig a pénzt nem arra fordítják, hogy segítsék a lányokat, hanem hogy a szabálysértési büntetések esetén a jogi tanácsadók költségeit fedezzék – mondta Ékes Ilona.
Mint azt lapunk is megírta: 2008-ban közel 57 ezer euróval támogatta a DemNet (Demokratikus Jogok Fejlesztéséért Alapítvány a Magyarországi Prostituáltak Érdekvédelmi Egyesületét (ma Szexmunkások Érdekvédelmi Egyesülete – a szerk.) Rauch Edit volt szocialista szakállamtitkár védnökségével. A projekt a prostituáltakat „egy speciális értelemben hátrányos helyzetű csoportnak” nevezte, így a diszkrimináció leküzdése nevében ítélték a szervezetnek az összeget.
Gyakoribbak a pszichés betegségek is
– A gyermek és a felnőtt prostituáltaknál is gyakoriak a fizikai és a lelki eredetű sérülések. A zsinegelés okozta nyaki sebek mellett gyakran vannak neurológiai problémáik, gyomor-bél panaszaik, tüdő-, szív-, vese- és hüvelysérüléseik – mondta lapunknak dr. Forrai Judit. Hozzátette, az öngyilkossági kísérlet, a depresszió és a poszttraumás stressz is gyakrabban jelentkezik a prostituáltaknál, ezért hátrányos, védtelen és veszélyes a helyzetük.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.