A szimulált harci helyzetben a vegyesen magyar és szerb katonákból álló egységeknek egy elképzelt földközi-tengeri szigeten, Spotlián kellett békefenntartó küldetésben részt venniük – mondta Szász Árpád, a gyakorlat társigazgatója. A területen a feltételezés szerint főként kézifegyverekkel fölszerelt lázadócsoportok tevékenykednek, amelyek szoros kapcsolatot tartanak a szervezett bűnözéssel. Működésük anyagi alapját részben kábítószer-csempészéssel és emberrablásokkal teremtik elő – tette hozzá az őrnagy.
A konkrét harci helyzetben a két szakasz feladata egy túszul ejtett vöröskeresztes diplomata kiszabadítása és az egyik lázadócsoport vezetőjének elfogása volt – közölte Szász Árpád. A helyszínre először a területet biztosító egységek érkeztek, melyek lezárták a lázadók épületeihez vezető utakat. Majd a behatoló egységek ártalmatlanították a felfegyverzett lázadókat, és kiszabadították a túszt. Az akció során egy házi készítésű robbanóeszköztől megsebesült egy katona, a feladat része volt az ő ellátása is. A katonák a gyakorlat során festékpatronos fegyvereket használtak.
A magyar és szerb hadsereg első közös gyakorlatát 2010-ben tartotta a Vajdaságban, Bácskatopolyán. Az ötnapos hódmezővásárhelyi gyakorlat – amelyen szerb és magyar részről is 32-32 katona vett részt – elsődleges célja a beépített területeken megvalósított békefenntartó műveletek végrehajtásához szükséges tudnivalók elsajátítása volt, emellett a katonák gyakorolták az angol nyelvű kommunikációt, és részt vettek egy harci életmentőképzésen is.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.