„Az európai gazdaság szerény növekedési pályára állt”

Az Ázsia–Európa találkozó (ASEM) külügyminiszteri tanácskozásának résztvevői egyetértettek abban, hogy érzékelhető az európai gazdaság kilábalása a válságból, de az még törékeny, bizonytalan és egyenetlen – mondta Martonyi János a kétnapos gödöllői értekezletet lezáró sajtótájékoztatón kedden. • Új dimenzióba kerültek a magyar és az ausztrál kapcsolatok

MNO
2011. 06. 07. 13:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az európai gazdaság szerény növekedési pályára állt, ezt határozottan hangsúlyozni kell – mondta a magyar külügyminiszter, aki beszámolt arról, hogy a tanácskozás második napján megvitatták a pénzügyi-gazdasági válság következményeit európai és ázsiai szemszögből.

Kölcsönös függőség érvényesül

A tárcavezető – az ülés levezető elnöke – elmondta: a résztvevők elismerték, hogy a világ térségei között kölcsönös függőség érvényesül. Bármi történik Európában, az azonnali, közvetlen hatással van az ázsiai gazdaságra, és megfordítva, az ázsiai gazdaság látványos növekedése jelentős szerepet játszott abban, hogy a recesszió következményeit Európában lényegesen mérsékelni lehetett – tette hozzá.

Martonyi János kiemelte: a magyar EU-elnökség nagy hangsúlyt fektetett a gazdasági kormányzás erősítését célzó hatos jogszabálycsomag elfogadtatására. A külügyminiszter kifejtette, hogy az ASEM 10. külügyminiszteri találkozójának második napján olyan globális kérdésekkel foglalkoztak, mint a fenntartható fejlődés, a szegénység visszaszorítása, a millenniumi fejlesztési célok, továbbá a Kereskedelmi Világszervezet keretében folytatott tárgyalások, az ENSZ reformja és az éghajlatváltozás.

Elnöki nyilatkozatot fogadtak el

A miniszter elmondta, hogy a tanácskozás végén a résztvevők úgynevezett elnöki nyilatkozatot fogadtak el. Utalt rá, hogy ebben szerepel egy Duna–Mekong együttműködési kezdeményezés lehetősége is. Martonyi János azt is elmondta, hogy az értekezlet résztvevői megállapították: az Európa és Ázsia közötti kooperációnak ezt a formáját folytatni kell, mindenki ennek elmélyítésében érdekelt.

Alapjaiban kell megváltoztatni

A külügyminiszter egy kérdésre válaszolva úgy fogalmazott, a találkozón nem került szóba a Nemzetközi Valutaalap (IMF) következő vezérigazgatójának kérdése. Magánvéleményeként azonban közölte, teljes mértékben támogatja, hogy Christine Lagarde francia pénzügyminiszter töltse be a posztot. Kifejtette, alapjaiban meg kell változtatni a pénzügyi felügyeleti rendszert, ebben Európának nagy tapasztalata van.

Szorosabb együttműködés kell

Thonglun Sziszulit laoszi miniszterelnök-helyettes és külügyminiszter, ázsiai ASEM-koordinátor ezzel kapcsolatban azt mondta, úgy gondolja, „helyes, ha Európából, különösen, ha Franciaországból származik” az IMF következő vezérigazgatója. Sziszulit hangsúlyozta: a találkozó résztvevői egyetértettek abban, szorosabb együttműködésre van szükség, hogy hatékonyan kezelhessék a mindkét térséget érintő problémákat. A politikus ilyen kérdésként említette a gazdasági válságot, a nem hagyományos biztonsági kihívásokat és az ASEM jövőjét. Kitért arra is, hogy 2012 novemberében Laoszban rendezik a következő Ázsia–Európa találkozót, amelyen ugyancsak a fenyegető kérdésekkel, kihívásokkal foglalkoznak majd.

Bakos Piroska EU-elnökségi szóvivő elmondta, hogy ez volt a 2011 első félévi magyar uniós elnökség utolsó gödöllői sajtótájékoztatója; a Budapesthez közeli városban, a királyi kastélyban tartották meg a magas szintű elnökségi találkozókat.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.