Elnapolták az ítélethirdetést a gárdakapitány ügyében

Elnapolta az ítélethirdetést a magát Új Magyar Gárdának nevező szerveződés főkapitánya elleni büntetőperben a keddi tárgyaláson a Pesti Központi Kerületi Bíróság. Kiss Róbertet hatósági rendelkezés elleni, folytatólagosan elkövetett izgatással, valamint egyesülési joggal való visszaéléssel vádolják.

MNO
2011. 06. 07. 16:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Korábban már lezárták a bizonyítást, és megkezdődtek a perbeszédek, ám a bíróság kedden újabb bizonyítékok beszerzéséről döntött, és őszre halasztotta a tárgyalást. A vád szerint Kiss Róbert a Fővárosi Ítélőtábla által 2009. július 2-án jogerősen betiltott Magyar Gárda egyesület, illetve mozgalom újjászervezésébe fogott az ítélet kihirdetése után napokkal. Az ügyészség szerint Kiss Róbert a Magyar Gárda főkapitányaként másokat a szervezet újjáalakítására, további működtetésére buzdított, és ezért 2009. július 4-ére a Belvárosba, az Erzsébet térre egy be nem jelentett tüntetést szervezett. A rendezvényen a feloszlatott mozgalom korábbi tagjai és szimpatizánsai, mintegy 300 tüntető vett részt. Közülük többen a gárda formaruhájának részét képező fekete nadrágot és fehér inget viselték, majd amikor Kiss Róbert azt kérdezte, hogy szégyellik-e az egyenruhát, a fekete mellényt is felvették.

A rendőrség feloszlatta a tüntetést. Kiss Róbert egy héttel később a Szabadság térre szervezett demonstrációt, amelyen több ezren jelentek meg szintén a gárda formaruhájának részét képező nadrágban és ingben, valamint a mellényt is magukkal vitték, és a vádlott felhívására felvették azt is. Kiss a történteket a Magyar Gárda közfelkiáltással történt újjáalakulásaként értékelte, beszédeiben a feloszlatott szervezettel azonos Új Magyar Gárdába történő belépésre buzdított.

A vád szerint Kiss Róbert mint az újjáalakult gárda főkapitánya általános jellegű napiparancsokat és konkrét rendezvényekre vonatkozó utasításokat adott, melyeket elsősorban a megyei kapitányok útján juttatott el a tagságnak. A vádlott 2009. augusztus 22-ére avatási ünnepséget jelentett be, és erről tárgyalt a rendőrséggel is. Az avatás Szentendre határában, egy magántulajdonú telken volt, ahol alaki foglalkozásokat, gyakorlatozásokat is tartottak. Egy hónappal később Kiskunlacházán is avatási ünnepséget rendeztek. Kiss Róbert az ott felsorakozott tagok és más jelenlévők felkérésére ígéretet tett arra, hogy a településen állandó „gárdajelenlétet” biztosít, és azt hangoztatta, hogy „amíg társadalmi igény van rá, lesz Magyar Gárda”.

A vádirat azt is rögzíti: a formailag új szervezeti és szolgálati szabályzatban a szervezet nevét „Új Magyar Gárda Mozgalomként” rögzítik, hozzátéve, hogy a rövidített név „Magyar Gárda” lesz. A vádhatóság szerint azonban az újként feltüntetett szabályzat a deklarált célokban, szervezeti felépítésben, feladatkörökben a korábbi szabályozással azonos. Egy másik vádpontban az Új Magyar Gárda két budapesti szakaszparancsnokát vádolják Kiss Róberttel együtt azért, mert 2009. november 22-én Budapesten a tagok alakzatban a XI. kerület Kosztolányi Dezső térről a Bartók Béla úton a Gellért tér irányába vonultak, és a parancsnokok a hozzájuk tartozó szakaszokat vezényszavakkal irányították. Az ügyészség mindezek miatt Kiss Róbertet hatósági rendelkezés elleni, folytatólagosan elkövetett izgatással, valamint két társával együtt egyesülési joggal való visszaéléssel vádolja. A vádlottak az eljárás során tagadták bűnösségüket.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.