A fekália miatt a kisgyerekeket sem merik levinni

Mint másutt a szappan, úgy fogy a klórmész, a hipó egy Szolnoki úti társasházban, Kecskeméten. Járdát, lépcsőt takarítanak vele az ott lakók, mivel udvarukat minden esőzéskor ellepi a szennyvíz.

MNO
2011. 07. 06. 9:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Szolnoki út 4. szám alatti, 19 lakásos társasház közös képviselője, Szabó Lászlóné hívta kétségbeesetten a Baon.hu-t, és mesélte el évek óta tartó kálváriájukat. – A házuk előtti csapadékvíz-elvezető hálózat nem elnyeli az esővizet, hanem miután telítődik, szennyvíz bugyog ki belőle – panaszolta. – A bűzös lé eláztatja a házfalat, beszennyezi a járdát a bejárat előtt, leülepszik az udvaron, kiszárítja a gyepet.

A helyszínen többen csatlakoztak hozzá, köztük kisgyermekes anyukák, akiknek szintén fogytán a türelmük. – A múlt csütörtöki nagy eső óta nem hoztam le a gyerekeimet az utcára, hogy ne szagolják a bűzt, cipőtalpukon ne hordjanak fel a lakásba ki tudja, milyen bacilusokat – mondja Újlaki Georgina egy 17 hónapos és egy hatéves gyermek édesanyja. Hozzátette: minden eső után fertőtlenítik a bejárati részt, a lépcsőházat, lakásonként 1500-2000 forintot költenek fertőtlenítőkre.

A földszinten lakó Attkári Andrásné Etelka vödröt, lapátot fogott, és nekilátott felszedni az ablaka elől a bűzös iszapot. – Csütörtök délelőtt ugyanezt megcsináltam, aztán délután jött ez eső, megint kiöntött a szennyvíz. Mostanra száradt meg annyira, hogy fel lehet lapátolni – magyarázta munka közben. – A pince nedvesedik, a földszinti lakásokban penészedik a fal, attól tartunk, egyszer megroggyan a ház a folyton nedves aljzat miatt. Akkor ki vásárol 19 családnak másik otthont? A lakók azt mondják, a Bácsvíz Zrt.-től még 2009-ben azt az ígéretet kapták, hogy fél éven belül orvosolják a problémát. Változás nem történt. Azt is többször kérték: eső után mossák le a járdákról a leülepedett trágyalét, de ez sem történt meg.

Hegedűs Lászlótól, a Bácsvíz Zrt. csatornahálózati üzemvezetőjétől a Baon.hu megtudta: összetett a probléma. – Tisztázni kellene, honnan kerül szennyvíz a felszínre, illetve hogy vannak-e illegális bekötések a csatornarendszerben – mondta el az illetékes. – Az adott épületnél van egy vízelnyelő, ami ha megtelik, a csapadékcsatornán keresztül visszafelé folyik az esővíz. Ha ezt az elnyelőt megszüntetjük, az esővíz az utcán fog pangani. További aspektus a csapadékcsatorna-rendszer állapota, ami helyenként felújításra szorul, mert például benőtték a fák gyökerei. Bizonyára van műszaki megoldás a lakóház problémájára, ám pénzbe kerül, amire jelenleg nincs forrás a cég költségvetésében. A ház körüli terület lemosatása is egy megoldás, ám ha erre precedenst teremtünk, a városban nagyon sok helyen jelentkezne hasonló igény, amire szintén nem vagyunk felkészülve.

A szennyvízben úszó ház lakói fertőzésveszélytől is tartanak, eddig azonban nem tettek bejelentést a népegészségügynél. – Amennyiben panaszt tesznek a lakók, megvizsgáljuk a körülményeket, és szükség esetén intézkedünk – közölte dr. Pállfi Marianna, a megyei kormányhivatal Népegészségügyi Szakigazgatási Szerve (korábban ÁNTSZ) kecskeméti kistérségi tiszti főorvosa. – Meglep, hogy ilyesmi előfordulhat, ahogy a Bácsvíz hozzáállása is. Hasonló esetekben eddig mindig nagyon készségesen reagált a cég, törekedett megoldani a lakosságot érintő problémás ügyeket.

(baon.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.