Az MSZP-nek újra kell gondolnia nemzetpolitikáját

Az MSZP elnökhelyettese szerint a szocialista pártnak meg kell határoznia, esetenként újra kell gondolnia a nemzeti kérdéshez való viszonyát, és ez a folyamat már el is kezdődött. Balogh András csütörtöki sajtótájékoztatóján azt mondta: az MSZP elfogadja a kettős állampolgárságot, de nem tekinti szerves részének a szavazati jog megadását.

MNO
2011. 07. 21. 11:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A politikus kifejtette: az MSZP megújulásának fontos része a párt nemzetpolitikájának megújítása. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a nemzetegyesítésnek magában kell foglalnia a hazai társadalmi különbségek mérséklését is. Balogh András kitért arra, az MSZP elfogadhatatlannak tartja, hogy különbséget tegyenek a határon túli magyarok politikai szervezetei között, és azok bármelyikét a kormány privilegizálja. A nem Magyarországon élő állampolgárok voksolási jogát azért ellenzik, mert szerintük a szavazati jogot lakóhelyhez és a közteherviselésben való részvételhez kell kapcsolni. Ráadásul – tette hozzá – a szavazati jog kiterjesztése feszültségekhez vezethet, így károkat okozhat a határon túli magyaroknak.

Ez az álláspont „nem azt jelenti, hogy mi nem szeretjük legalább annyira a határon túlra szorult véreinket, mint azok, akik a szavazati jogról beszélve szűk pártpolitikai megfontolásból visszaélnek a magyar kisebbség sérülékenységével, és csak pontokat akarnak szerezni náluk” – fogalmazott. Mint mondta, elismerik, hogy az állampolgárság érzelmi többletet jelent sok, határon túli magyarnak, a szavazati jog azonban szerintük nem jár ezzel. Szólt arról is, hogy az MSZP elfogadhatatlannak tartja és elítéli bármely, Magyarországon élő kisebbség hátrányos megkülönböztetését.

Az MTI kérdésére, hogy az MSZP-ben teljes-e az egyetértés a kettős állampolgárság támogatásáról – tekintve, hogy a határon túli magyarok kedvezményes honosításáról szóló tavalyi törvénymódosítást három szocialista képviselő, Gyurcsány Ferenc, Molnár Csaba és Szanyi Tibor ellenezte –, Balogh András úgy válaszolt: képviselőik nagy többsége a kettős állampolgárság mellett szavazott, és „a megújuló MSZP-nek is ez a határozott álláspontja”.

És akkor szólásra emelkedett Szanyi Tibor

Ezután szót kért a sajtótájékoztatón az addig a hallgatóság körében helyet foglaló Szanyi Tibor is, aki kifejtette: nem az addig is létező kettős állampolgárságra, hanem a kedvezményes honosítás szerinte hibás eljárására voksolt nemmel a parlamentben. Mint mondta, maradéktalanul egyetért mindazzal, amit Balogh András elmondott. „Ami pedig a múltat illeti, (...) a célokkal igen, de az állampolgárság megadásának mikéntjével nem tudtunk egyetérteni néhányan a szocialista pártban” – fogalmazott, megjegyezve, mivel a törvénymódosítás „boldog-boldogtalan előtt kinyitotta a kaput”, a frakcióban is folyamatosan változott a jogszabályt támogatók és az ellenzők száma.

Szanyi Tibor szerint a honosítási gyakorlat őket igazolta, a kormány ugyanis az állampolgársági kérelmek elbírálásakor „kemény ellenőrzést folytat”, ami azonban a törvény szövegéből nem következik. „A figyelemfelkeltésnek tehát volt haszna, mégsem nyakló nélkül osztogatják az állampolgárságot, hanem rendeltek hozzá egy valódi adminisztratív kontrollt” – magyarázta. Hozzátette: álláspontját azért tartotta fontosnak rögzíteni, mert a leegyszerűsítő értelmezések miatt párttársaival azóta is gyakran kapják azt a kritikát, hogy nemzetellenesek. „Amire a válaszom az, hogy egy frászt” – mondta.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.