Lázár János hétfői budapesti sajtótájékoztatóján elmondta, a hajdúszoboszlói tanácskozás megkezdése előtt a helyszínen ülésezik a Fidesz elnöksége is. A háromnapos frakcióülésen a kormánypárti képviselők – kabinetülések keretében – meghallgatják majd az összes minisztert, államtitkárt.
A tanácskozás napirendjén szerepel az új választójogi, valamint igazságszolgáltatási rendszer megvitatása az erre a feladatra kijelölt Áder János fideszes európai parlamenti képviselő meghallgatásával, továbbá az új önkormányzati rendszer, amellyel kapcsolatban tájékoztatást ad majd a Belügyminisztérium. Téma lesz a devizahitelesek ügye is.
Kőbe vésett terv
Orbán Viktor beszédében kitér majd gazdasági kérdésekre, így azokra a lépésekre is, amelyeket az idei költségvetési éven belül szükséges megtenni. Lázár János hangsúlyozta: a Fidesz-frakcióban is kőbe van vésve, hogy a hiánycélt tartani kell.
Lázár János kifejtette: az új választójogi rendszer főbb szabályozási elveire vonatkozó javaslatát szeptember 20-a körül küldi meg a Fidesz-frakció az ezzel foglalkozó parlamenti albizottságnak. Hozzátette, szeretné, ha a képviselőcsoportok között egyeztetések folynának ebben a testületben. Az igazságszolgáltatással összefüggésben arról tájékoztatott, hogy két javaslatot terjesztenek a Ház elé. Az egyik – amelyet szeptember 12-én nyújtanak be – azokat az átmeneti rendelkezéseket tartalmazza majd, amely a nyugdíjba vonuló bírák utódlásával kapcsolatosak. A frakcióvezető közölte: lehetőség szerint 2012. január 1-jére szeretnék megteremteni a lehetőséget arra, hogy ki lehessen választani a távozó 228 bíró helyére lépőket. A cél, hogy semmilyen fennakadás ne legyen az igazságszolgáltatásban – hangsúlyozta.
A másik, a bíróságokra, a bírák jogállására, az ügyészségre és az ügyészek jogállására vonatkozó, vagyis az igazságszolgáltatás új rendszeréről szóló indítvány benyújtása szeptember közepén várható – ismertette. Lázár János arról is beszámolt, hogy a Fidesz kedden eljuttat egy javaslattervezetet az Alkotmánybíróság (Ab) működésére vonatkozó szabályokról a kormánynak, az Ab-nek és az alkotmányügyi bizottságnak.
Decemberre végeznek
A kormánypárti képviselőcsoport kezdeményezése szerint a kabinet és az Ab véleményét kikérve az alkotmányügyi bizottság tesz majd javaslatot az Ab-re vonatkozó új szabályokra. A tervek szerint november végére, december elejére lezárul a sarkalatos törvények vitája – közölte a frakcióvezető, aki úgy fogalmazott: várhatóan egy erőltetett menet lesz az őszi parlamenti ülésszak, több alkalommal lehet számítani négynapos üléshetekre tekintettel arra, hogy az említettek mellett meg kell kezdeni az új adótörvények és a jövő évi költségvetés vitáját is. Utóbbiakkal a Fidesz–KDNP hajdúszoboszlói frakcióülésén nem foglalkoznak, ahogyan például a közoktatási törvénytervezettel sem – mondta, megjegyezve, hogy ezek témájában több egynapos budapesti frakcióülést tartanak majd az ősszel.
(Fotók: Hegedűs Márta/Magyar Nemzet)
Kérdésre közölte, az új munka törvénykönyve sem szerepel a tanácskozás napirendjén, hiszen eddig csak egy koncepcióról volt szó. Az, hogy a munka világát újra kell szabályozni, nem kérdés – mondta, hozzátette ugyanakkor: „kormányzati honlapokon bolyongó és tévelygő koncepciókkal, amelyeket még a kormány sem tárgyalt meg, lehet a társadalmat stresszelni”, de szerinte ebben a kérdésben óriási felelőssége van mindenkinek, mert a jelenlegi gazdasági helyzetben az emberek sokkal érzékenyebbek.
A devizahitelesek ügyében Lázár János azt mondta, szerinte az érintett középosztálybeliek többsége a 16 százalékos, egykulcsos adó hatása – a náluk maradt többletjövedelem – miatt nem veszi igénybe a rögzített árfolyam lehetőségét.
El kellene adni a kormányüdülőket
A Fidesz frakcióvezetője szerint jó üzenet lenne a társadalom felé, ha a kabinet felülvizsgálná, milyen állami vezetői körnek jár kiemelt egészségügyi ellátás, ahogyan az is, ha eladnák a kormányüdülőket. Lázár János ezt hétfői budapesti sajtótájékoztatóján mondta a például a gépkocsivásárlást, a kommunikációs költségeket és az informatikai beruházásokat firtató, az ilyen jellegű kormányzati kiadásokról érdeklődő újságírói kérdésre válaszul.
A politikus azt mondta: újra kellene gondolni, milyen állami vezetői körnek jár kiemelt egészségügyi ellátás. Azt szerinte sem fogja senki számon kérni, ha a köztársasági elnök, a miniszterelnök, a hivatalban lévő tárcavezetők vagy volt közjogi méltóságok ilyen ellátásban részesülnek, azon viszont lehet vitatkozni, hogy egy államtitkárnak, egy helyettes államtitkárnak vagy egy főosztályvezetőnek jár-e ilyen egészségügyi szolgáltatás.
Jó üzenet lenne, ha a kormány ezt felülvizsgálná, csakúgy mint a kormányüdülőket – mondta Lázár János, aki szerint utóbbiakra semmi szükség, el kellene adni azokat. Ha pedig mégsem értékesíti az állam ezeket a létesítményeket, akkor gyermekek üdültetésére kell használni – tette hozzá, megjegyezve: feleslegesnek tartja, hogy középvezetők kormányzati üdülőkben kedvezményes feltételekkel üdüljenek.
A frakcióvezető szerint a jelenlegi kormányt nem lehet luxuskiadásokkal vádolni. „A Fidesz-kormányzat világosan megbélyegezte az Audival járókat – pártállástól függetlenül –, és egyértelműen letette a voksot a népautó Skoda mellett” – fogalmazott. Úgy látja, ennél szimbolikusabb lépést nem nagyon lehet tenni.
Szavai szerint egy kormányzat akkor várhat el jó munkát akár a miniszterektől, akár a minisztériumi tisztségviselőktől, ha a működés minimális infrastrukturális eszközeit biztosítja. A mai világban az információs technológiai eszközök vagy akár egy-egy legolcsóbban beszerezhető jármű kijár azoknak, akik „üzemeltetik” az országot, még akkor is, ha mindez az adófizetők, a szociálisan nehéz helyzetben lévők számára természetesen nagy disszonancia – mondta Lázár János.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.