Budapestre érkezik a horvát államfő

Budapestre érkezik kétnapos hivatalos látogatásra Ivo Josipovic horvát köztársasági elnök csütörtökön.

MNO
2011. 09. 28. 16:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A látogatással kapcsolatban Vajna Márton, a Köztársasági Elnöki Hivatal (KEH) külügyi hivatalvezetője az MTI-nek elmondta, Schmitt Pál államfő tavalyi beiktatása utáni egyik első hivatalos útja Horvátországba vezetett, és akkor viszontlátogatásra hívta Ivo Josipovicot. Mivel az idei első félévben betöltött magyar soros EU-elnökség egyik kiemelkedő eredménye volt Horvátország uniós csatlakozási tárgyalásainak júniusi lezárása, az volt a cél, hogy minél előbb Budapestre jöjjön a horvát köztársasági elnök – fejtette ki. Hozzátette: a köztársasági elnök arra törekszik, hogy a szomszédos országok államfőivel lehetőleg minden évben találkozzon.

A két államfő megbeszéléseinek középpontjában országaik kétoldalú politikai, gazdasági és kulturális kapcsolatainak erősítése áll – mondta a hivatalvezető. Horvátország várhatóan két éven belül az EU teljes jogú tagállama lesz, így Schmitt Pál és Ivo Josipovic arról is tárgyalnak majd, miként működhet együtt a két ország az unión belül – mondta. Mint fogalmazott, az EU-n belüli kooperáció iránya a kohéziós politika, a közös agrárpolitika és a többéves pénzügyi keret alakítása lehet. Hangsúlyozta, Magyarország számít arra, hogy Horvátország a közép-európai államok együttműködését erősíti majd az uniós intézményekben, döntéshozatalban a térség országaival azonos érdekek és értékrend alapján.

A kooperáció további lehetséges területeként említette a külügyi hivatalvezető a nyugat-balkáni országok EU- és NATO-integrációját, mivel – mint rámutatott – a térség stabilitása mindkét ország érdeke. Horvátország rendkívül aktív a regionális együttműködésben – jegyezte meg. Kitért arra is, hogy Bosznia-Hercegovinában és Szerbiában jelentős a horvát kisebbséghez tartozók száma. Bosznia-Hercegovina 4,6 millió lakosának 14 százaléka horvát, míg Szerbia 7,1 millió lakosának 1 százaléka horvát.

A két államfő megbeszélése után Martonyi János külügyminiszter ebédet ad Ivo Josipovic tiszteletére, majd a horvát elnök megkoszorúzza a magyar hősök emlékművét a Hősök terén, ezt követően pedig Tarlós István főpolgármesterrel találkozik. Pénteken Ivo Josipovic Kövér Lászlóval, az Országgyűlés elnökével és a horvát országos önkormányzat vezetőivel találkozik, majd ellátogat a XIV. kerületi Horvát Általános Iskolába.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.