Martonyi: Kockázatos lenne jósolni a tagsággal kapcsolatban

A jelentős bizonytalansági tényezők miatt mindenféle jóslás kockázatos azzal kapcsolatban, milyen eredménye lesz az ENSZ-közgyűlési szavazásnak, amelyen eldől, hogy Magyarország 2012–13-ban a világszervezet Biztonsági Tanácsának (BT) nem állandó tagja lehet-e – mondta Martonyi János külügyminiszter a tárca csütörtöki háttérbeszélgetésén.

MNO
2011. 09. 29. 15:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar diplomácia vezetője – aki a napokban tért haza az ENSZ-közgyűlés 66. ülésszakán tett látogatásáról – elmondta: részletes felmérések készülnek a támogatás mértékéről, de „ezeknek nem szabad hinni”.

A tapasztalatok szerint a tagállamok 25-30 százaléka csak az utolsó pillanatban, a helyszínen dönt, sok ország nagykövetére bízza, hogyan szavazzon – fejtette ki Martonyi János, aki elmondta, a BT-tagsági szavazás időpontját október 13-áról 21-ére halasztották az ENSZ közgyűlésében.

„Nem áll messze a magyar kormány álláspontjától”

„Nem áll messze a magyar kormány álláspontjától” – mondta a miniszter, megállapítva, „mi is azt mondjuk, hogy itt van egy realitás, egyébként ezt a realitást mi 1988-ban elismertük”. Hozzátette, az már más kérdés, hogy „a jogi státus kérdését mikor és hogyan célszerű elővenni”.

Schöpflin György fideszes európai parlamenti (EP) képviselő kedden az Európai Parlament közel-keleti vitájában azt mondta, hogy a palesztin állam létrejötte immáron politikai ténnyé vált. A magyar néppárti képviselőcsoport közleménye szerint Schöpflin úgy fogalmazott, hogy „Palesztina államiságának teljes elismerése valósággá vált, akár elismeri az ENSZ, akár nem.” Martonyi János közölte, nem lát különösebb gondot abban, hogy Schöpflin György „azt mondja, hogy a palesztin állam egy politikai tény, realitás, és el kell választani a jogi státust a politikai realitásoktól”.

Közös álláspont

Azzal kapcsolatban, hogy a fideszes EP-képviselő nyilatkozata megegyezik-e a kormány hivatalos álláspontjával, Martonyi János újságíróknak kifejtette: a kormány hivatalos álláspontja akkor sem lenne ez, ha szó szerint azonos lenne a kormány álláspontjával, ez ugyanis egy parlamenti képviselő nyilatkozata, amelyet saját nevében tett. A külügyminiszter megerősítette: Magyarországnak továbbra is az a célja, hogy az Európai Uniónak közös álláspontja legyen a kérdésben. Megállapította, hogy Európa szerepe ebben a közel-keleti kérdésben lényegesen megnőtt, „úgy tűnik, erre minden fél igényt tart”, és az EU erőteljesebb szerepvállalása az Egyesült Államoknak sincs ellenére.

Kijelentette, hogy Magyarországnak a két államra vonatkozó egyértelmű elvi álláspontja nyilvánvaló. „Mindaz, ami ezt elősegíti, azt támogatni fogjuk, ami ezt nem segíti elő, azt nem fogjuk támogatni” – jelentette ki. Hozzáfűzte, Magyarország elvi alapon hozza meg döntését és lehetőleg egyetértésben az EU tagállamaival.

Nemzeti értékekre és érdekekre épül

Martonyi János azt is megerősítette, hogy a palesztin kérdéssel kapcsolatos magyar döntést az országnak a Biztonsági Tanács nem állandó tagságáért folytatott kampánya nem befolyásolja, „mert ha így tennénk, akkor egy sor másik kérdést is a BT-ambícióknak kellene alávetni”. A magyar külpolitika a nemzeti értékekre és érdekekre épül, nem pedig olyan megfontolásokra, hogy Magyarországot beválasztják-e valamelyik nemzetközi szervezetbe – hangsúlyozta a külügyi tárca vezetője.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.