Pesti Imre kormánymegbízott csütörtöki sajtótájékoztatóján ismertette a Fogyasztóvédelmi Felügyelőség által nemrég végzett termék-összehasonlító vizsgálat eredményeit a konkrét cégek, illetve termékek nevének említése nélkül.
Elmondta, a vizsgálatot azt követően indították, hogy a Szlovák Fogyasztók Szövetsége áprilisban elvégzett hasonló vizsgálata során arra a következtetésre jutott, hogy az EU nyugati tagállamaihoz képest gyengébb minőségű, olcsóbb alapanyagokból készült termékeket forgalmaznak a legnagyobb világcégek az újonnan csatlakozott kelet-közép-európai országokban.
Közölte, korrekt vizsgálattal akarták tisztázni, hogy a Magyarországra kerülő, illetve az itthoni, multicégek tulajdonában lévő gyárak ugyanolyan minőségű termékeket állítanak-e elő Magyarországon, mint Nyugat-Európában. Pesti Imre tájékoztatása szerint a vizsgálatok során kiderült például, hogy a Magyarországon forgalmazott bébiételek cukortartalma a megadottól az esetek döntő többségében eltér; egy kivétellel lényegesen alacsonyabb volt a jelzettnél. Hozzátette: az „érzékszervi” értékelés során is rosszabb minőségűnek találták az itthon kapható termékeket. A gyümölcslevek és nektárok vizsgálatakor azt tapasztalták, hogy az itthon gyártottak általában savanykásabbak, keserűbb ízűek, mint a külföldiek.
Jelentős eltérést találtak az öblítőszerek esetében is; míg a külföldön gyártottak illata kifejezetten kellemes, addig a hazai, töményebb kiszerelésű termék kissé kellemetlen minősítést kapott. A legnagyobb hiányosságokat a gyermekpelenkáknál találták; a külföldi piacról származó termékek nedvszívó képessége 20 százalékkal jobb volt, mint az itthon gyártottaké.
Az árakat vizsgálva az derült ki, hogy néhány – rosszabb minőségű – árucikk Magyarországon többe kerül, mint külföldön. Ezen termékek közé tartozik például a vizsgált bébiétel is. A kormánymegbízott szerint az elvégzett vizsgálatok azt mutatták, hogy a szlovák fogyasztóvédelem gyanúja – miszerint van különbség a Kelet- és Nyugat-Európának gyártott termékek között – megalapozottnak bizonyult.
Mint mondta, néhány termék – köztük a bébiétel és a pelenka – esetében „kifejezetten” jelentős minőségromlást mértek, továbbá azt is tapasztalták, hogy a gyengébb minőség ellenére lényegesen drágábban kaphatók azok a termékek, amelyeket a multicégek Magyarországon gyártanak, vagy amelyeket Magyarországra szánnak.
Pesti Imre arról beszélt: a 2004-ben az EU-hoz csatlakozó Magyarország igyekszik megfelelni az uniós elvárásoknak, ezért azt szeretné, ha az unió sem kezelné másodrangú állampolgárként az itt élőket.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.