Valójában egy beismerés történt?

Önmagában nincsen baj a 300 milliárdos stabilitási alap bővítésével.

Kovács András
2011. 10. 24. 16:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Védelmi típusú költségvetés a jövő évi büdzsé, és ezért képeznek jelentős tartalékokat, amelyek a későbbiekben még tovább nőhetnek – fogalmazott egy hétfői sajtótájékoztatón Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője. A politikus rámutatott arra, hogy azért kellenek minél nagyobb tartalékok, mivel nem tudható, hogy az európai gazdaság milyen irányt vesz, és egy további lassulás vagy recesszió esetén szükséges a kellő védelem megteremtése.

A kabinet mintegy 300 milliárd forintos biztonsági tartalékot (150 milliárd országvédelmi alap, 100 milliárd általános tartalék, 50 milliárd kamatkockázati tartalék) képez a váratlan pénzügyi kockázatok kezelésére – derül ki a 2012-es költségvetés tervezetéből, amely kapcsán Lázár arról is beszélt, hogy annak elfogadásáig még több ponton módosulhat.

A tartalékolás nem baj

Az európai 2012-es gazdasági növekedés komoly lefelé mutató kockázatokkal rendelkezik – mondta el lapunknak Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója. Éppen emiatt minden óvatosság indokolt a kabinet részéről, és hasonlóan megfontoltan kell bánni a kiadásokkal is – tette hozzá.

A szakértő annak kapcsán, hogy a kormány ragaszkodik a 1,5 százalékos növekedéshez, kijelentette: érdemes lenne változtatni rajta, de annak fényében, hogy jelentős tartalékokat képeznek, nem ez a legfőbb probléma. Duronelly úgy látja, hogy a tartalékok esetleges növelése annak a beismerése, hogy a kabinet rendelkezik egy alternatív növekedési kilátással, de ezzel önmagában nincsen baj, mert a mérleg másik oldalán jelentős források vannak.

Az MNO megkereste a Nemzetgazdasági Minisztériumot is, annak kapcsán, hogy várhatóan mennyi lehet, és mely területeket érinthet az újabb tartalékképzési kötelezettség. A minisztérium válasza egyelőre nem érkezett meg.

Összesen 550 milliárd lehet

A tartalékos kapcsán Giró-Szász András kormányszóvivő korábban úgy nyilatkozott, nem szabad elfelejteni, hogy a megtakarítás – idézőjelben – azért csak 300-320 milliárd forint ebben a költségvetésben, mert a 2011-ben felállított 250 milliárd forintos stabilitási tartalékot már beépítette a kormány a büdzsébe. „Tehát ha azt nézzük, hogy a 2011-es költségvetéshez képest a 2012-es költségvetés megtakarítási oldala mekkora, akkor igazából 550 milliárd forint, tehát nagyobb jelentősen, mint a bevételi oldal növekedése” – mondta a szóvivő.

Az MNB megítélése szerint a 2012-es költségvetésben nagyobb és több tartalék szerepel az előző évinél. A tartalékok jelentős részét, mintegy 250 milliárd forintot várakozásaink szerint a kiadási feszültségek kezelésére, illetve a bejelentett bérkompenzációra használja fel a kormányzat. A fennmaradó 200 milliárd forintnyi tartalék elegendő lehet ahhoz, hogy végleges törlés esetén az előre jelzett 3,1 százalékos államháztartási hiányt a kitűzött 2,5 százalékos értékre javítsa.

Februárban döntöttek

Mint ismert, a kormány még februárban döntött a stabilitási tartalék létrehozásáról: a 250 milliárdos csomag legnagyobb tételét az tette ki, hogy a kabinet a közvetlenül irányítása alá tartozó szervezeteknél, így a minisztériumoknál is mintegy 187 milliárd forintot zárolt. A saját hatáskörben meghozható döntések 237 milliárd forintos megtakarítást jelentnek, a fennmaradó tételt az Országgyűlés hatáskörébe tartozó szervezetek tartalékképzése teszi ki.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.