Tőlünk értesült az MSZP közeledéséről a Milla

A Magyar Szolidaritás Mozgalom társelnöke szerint nem szerencsés a rátelepülés, a Milla szóvivője azt sem tudta, hogy megszólította őket az MSZP elnöke.

Tompos Ádám
2011. 11. 15. 18:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kónya Péter, a Szolidaritás társelnöke úgy értékelte a szoci elnök gesztusát, hogy „természetesnek tartja mindenfajta demokratikus szervezet vagy párt adott értékek mentén, bizonyos célok érdekében létrejövő együttműködését”. Úgy látja viszont, hogy nem szerencsés, ha egy párt rátelepül a civil mozgalmakra, sőt szerinte az sem, ha ez fordítva történik meg. Megkértük az érdekvédőt, fejtse ki nekünk, hogy meddig tart az értékek mentén történő együttműködés, és honnan indul a „rátelepülés”, példaként Molnár szavait hoztuk, mintegy segítségül. Kónya azonban nem akart azokra a továbbiakban reagálni, mivel nem szeretné tovább generálni az esetleges nyilatkozatháborút, már csak azért sem, mert emlékei szerint a DK-alelnök elmondta: nem olyan szövegkörnyezetben hangzottak el sok vihart kavart szavai, ahogyan azt értelmezték.

„Maga az első, aki ez ügyben keres” – reagált Kónyánál is gyorsabban és tömörebben felvetésünkre Juhász Péter. A Milla szóvivője az MNO-nak elmondta, hogy ő nem volt ott a szóban forgó kongresszuson, Mesterházy szavairól is tőlünk értesült. Őket nem keresték meg sehonnan – közölte Juhász, hozzátéve: éppen ezért nem is érzik feladatuknak, hogy ilyesmit kommentáljanak, vagy foglalkozzanak vele. Október 23-ai megmozdulásuk előtt írták (értelemszerűen) a Facebookon, hogy „minden demokratikus politikai erő képviselőit szívesen látjuk”, ehhez képest – mint azt megírtuk –, a szónokok közül többen is adtak az ellenzéknek rendesen.

A pártelnök megemlítette a Negyedik Köztársaságot is a civilek között, ám egy kicsit elkésett: a 4K! a „Nem tetszik a rendszer?!” című demonstráció után párttá alakult, és kis idő múlva jelezte, hogy hajlandó technikai összefogásra az úgynevezett demokratikus ellenzék pártjaival. Ahogy azt Istvánffy András, a párt koordinátora lapunknak akkortájt elmondta: „Csak olyan erők tudnak összefogni, ahol van egy minimális átjárás, vagy a szavazóknak nem okoz mély identitásválságot egy ilyen összefogás. Az összefogás szükségességéről azért beszélünk, mert jelenleg nincs a Fidesznek egyértelmű kihívója, nincs egyértelmű váltópárt, ezért össze kell fogni ellene. A másik ok pedig az egyfordulós választási rendszer: ez gyakorlatilag kényszeríti az ellenzéket, hogy mindenhol egy jelöltet állítson fel.”

Hogy ne férjen kétség ahhoz, hogy a párt nem csak holmi kongresszusi üzengetésnek szánja a civilek felé való nyitást, arra álljon itt egy idézet Harangozó Tamástól. A szocik elnökségi tagja volt felelős az alapszabály reformjáért, és még a szombati esemény előtt adott egy interjút a Népszavának, amelyben ezt mondta: „A harmadik üzenet a választási szövetségeseknek szól: az MSZP az alapszabályban kötelezi magát arra, hogy annak a civil szervezetnek, szakszervezetnek, társadalmi szervezetnek, mozgalomnak a vezetője, amelyik választási szövetséget kíván kötni velünk, a párt választmányának tagja lehet”. További válaszából így kihámozható, hogy a választmány dönt az MSZP közpolitikai és választási programjáról, de beleszólhatnak a jelöltállításba és az országos lista alakulásába is. A kongresszus amúgy ezt a módosítót is megszavazta szombaton.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.