A legsúlyosabb kezeletlen probléma a BKV finanszírozása

Az idei évhez képest tízmilliárd forintos folyó bevételi kieséssel számol a főváros 2012. évi költségvetési koncepciója, amelyről jövő szerdán dönt a Fővárosi Közgyűlés.

PR
2011. 12. 09. 18:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bagdy Gábor pénzügyi főpolgármester-helyettes a javaslatban az ideinél sokkal feszítettebbnek nevezi a 2012-es büdzsét; ennek okaként azt jelöli meg, hogy a gazdasági válság folytatódik, ami a bevételi előirányzatokat gyengíti. A működési kiadások előirányzata a 2011-es 174,3 milliárd forintról 181,4 milliárdra nő, azzal együtt, hogy egyes egészségügyi feladatokra és a tűzoltó-parancsnokságra az állami kézbe adás miatt nem különítenek el forrást. Jelentősen nő a közlekedési és a parkolási feladatokra tervezett összeg, 10,7 milliárdról 20,7 milliárdra, továbbá megháromszorozódnak a cél jellegű működési keretek, így erre 543 millió forint juthat.

A városvezetésnek a fejlesztéseket, felújításokat érintően az volt az általános elve, hogy csak a reálisan szükséges feladatok és előirányzatok szerepeljenek. „Későbbi évekről 2012-re előre hozott feladat csak indokolt esetben volt javasolható. Kiemelt elbírálásban részesültek a külső források bevonásával megvalósuló fejlesztések” – olvasható a javaslatban. Abból az is kiderül, hogy többletigényt csak „elháríthatatlan külső körülmény esetén” lehet javasolni. Felülvizsgálnák azokat a beruházásokat, amelyeket a többletbevételek, illetve kiadási megtakarítások révén önálló banki projektfinanszírozással is meg lehet valósítani, ami a fejlesztés forrásait bővítheti.

A koncepció a budapesti költségvetés legsúlyosabb kezeletlen problémájának nevezi a BKV Zrt. finanszírozásának megoldatlanságát. Kitér arra, hogy a társaság adósságállománya 70 milliárd forint. A BKV által felvett hitelek jelentős része jövőre lejár, és 2012 májusáig mintegy 45 milliárd forint adósság visszafizetése lesz esedékes. Bagdy Gábor megjegyzi: a BKV által lefolytatott hiteltenderek alapján kijelenthető, hogy a társaság állami kezességvállalás nélkül hitelképtelen, így tehát vagy arra, vagy folyó finanszírozás megteremtésére van szükség ahhoz, hogy a BKV a hiteleit törleszteni tudja.

A BKV-n kívül a gazdasági pozíció romlásának okai között szerepel az szja-bevételek 1,8 milliárd forintos, az iparűzési adó 4,3 milliárd forintos, valamint az illetékbevételek egymilliárd forintos csökkenése. Az előterjesztés szerint a vezetés feltett szándéka, hogy a ciklus egészében az eladósodás nem növekedhet. „Megállapítható, hogy a helyzet javulására nem számíthatunk, sőt 2013-ban a tőketörlesztések még további 7,5 milliárd forinttal növekednek” – írja a főpolgármester-helyettes, kitérve arra is, azt is vállalták, hogy a 2011 végén, 2012 elején felvenni kívánt 5+5 milliárd forint „technikai” hitelt 2014 őszén visszatörlesztik. Az indítvány felsorolja az év során várható kockázatokat is, amelyek között az árfolyamkockázatot, az uniós beruházások megelőlegezését, az iparűzési adó teljesülési kockázatát, a támogatások lehívásának kockázatát említik.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.