A visszafogott tudósítások életet menthetnek

A médiának kulcsszerepe van az öngyilkossági kísérletek megakadályozásában. A hiteles, visszafogott tudósítások sokszor életet menthetnek.

Gabay Balázs
2011. 12. 08. 12:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarországon évente 2500-an követnek el öngyilkosságot, és 25 ezren kísérlik meg kioltani életünket. Dr. Bodonovich Jenő média és hírközlési biztos tragikus számokkal nyitotta meg a BeszÉljünk róla! címet viselő konferenciát kedden Budapesten. Mit tehet a média az öngyilkosságok megelőzésében, hogyan lehet képes pozitív szerep betöltésére a végső elkeseredésükben a halált választó emberek segítésében? Komoly kérdésekre születtek szakmai válaszok.

Albert Camus szavaival élve: az öngyilkosság az élet legnagyobb problémája, engedte útjára az előadások sorát dr. Németh Attila, a SOTE tanára. Hozzátette: az öngyilkosságoknak megvannak a genetikai, biológiai okai, de a pszichológiai segítségnyújtásnak óriási szerepe van azok megelőzésében.

Letették a tollat

Dr. Benedikt Till, a bécsi akadémia doktora Goethe Az ifú Werther szenvedései című kötetével érzékeltette, hogy az öngyilkosság kutatása több évszázadra tekint vissza. A Werther-effektus lényege a cselekedet imitálása, és ennek alapján történő pszichológiai elemzése. Az 1980-as évektől, a bécsi metróvonal megnyitását követően egyre gyakrabban vetették magukat az emberek a száguldó szerelvények elé. A média nagyon komoly figyelmet szentelt az eseményeknek, illetve azok elemzésének, ennek nyomán pedig megindult a szakmai munka is. Egy nagyszabású sajtóértekezlet megállapította: ha az újságok, tudósítások részletesen, képekkel rekonstruálják az öngyilkosság módját, annak körülményeit, az nemhogy segít, de egyre több embert sarkall a tett elkövetésére. Az eredmény nyomán központi moratóriumot hirdettek az öngyilkosságról tudósító, egyes esetekben szenzációhajhász újságcikkekre.

Ausztriában a cikkek korlátozása mellett nevelésbe is kezdtek. A híradások egyre kevesebbszer szóltak az öngyilkosságokról, az „imitációs effektus” hatására pedig országszerte radikálisan csökkenni kezdett a ilyen jellegű halálesetek száma. Elhangzott, Magyarországon szintén 1987–1988 volt a fordulópont az öngyilkossági esetek jelentős csökkenése terén.

Kulcsfontosságú volt, hogy nem csupán egy alkalommal ültek össze a szakemberek és az újságírók, a kapcsolattartás, a „képzés” folyamatos volt, emelte ki Benedikt Till. A tollforgatóknak elmagyarázták: elsősorban az öngyilkosság ok-okozati összefüggéseit kell bemutatni, a cselekedet szomorú hatását, a temetés tragikus menetét. A sikeres öngyilkosság megjelölést gyakorlatilag kitörölték az újságírók agyából. Ehelyett a Papageno-effektust emelték ki: az öngyilkossági kísérletek sikeres megakadályozásának kell igazán komoly sajtóvisszhangot keltenie.

A szocializmus időszakában az öngyilkosság inkább tiltott, mint tűrt témakör volt, annak ellenére, hogy hazánk az NDK-val karöltve európai „vezetőnek” számított az életüket önkezükkel kioltók terén.

Kampány az életért

Nem tudom, tisztában vannak-e vele az érintettek, de az orvosok mellett a médiumok játsszák a legfontosabb szerepet az öngyilkosságok megakadályozásában, vágott a közepébe Kopp Mária, a SOTE korábbi tanszékvezetője. A szakember kiemelte: a néhány napja öngyilkosságot elkövető Gary Speed halálát követően a BBC egy 36 oldalas kiadványt juttatott el 4000 korábbi és aktív játékosnak. A dokumentum lényege a frusztrációról, a szorongásról, az öngyilkosságra való hajlamról való tájékoztatás, illetve az , hogy a felmerülő problémák esetén kihez fordulhatnak.

Németország néhány évvel ezelőtt 14 ország, köztük hazánk részvételével hirdetett sajtókampányt az öngyilkosságok megelőzésére. Szolnokon és Miskolcon sajtótájékoztatók tömegét tartották meg, szórólapokat, brosúrákat adtak ki. Oktatási csomagok tömkelegét juttatták el rendőröknek, tűzoltóknak, mentősöknek és háziorvosoknak. A program hatására elképesztő ütemben, harmadára csökkent az öngyilkossági kísérletek száma 2004 és 2007 között. A férfiak erre való hajlama köztudott, de az ő körükben is komoly csökkenés következett be a kampány hatására. A telefonos lelkisegély-hívások száma eközben radikálisan megnőtt, elsősorban a korábban a segítséget többnyire elutasító férfiak esetében. Az emberek megmentésében elsősorban nem a speciális intézmények, kórházak tehetnek a legtöbbet, szögezte le a szakember: a médiumok szerepe megkerülhetetlen. Tudatosítani kell a lelki beteg emberekben: van kiút, ha keresik a segítséget.

116-123, ezt a számot kell tárcsázni, ha baj van, zárta Kopp Mária.

A pécsi pszichiátriai klinika vezetője Kurt Cobain öngyilkossága kapcsán kifejtette, az 1994-es eset világított rá világszerte a drogfogyasztó életmód végzetes mivoltára. Dr. Fekete Sándor sokkoló táblázatot is mutatott: a megkísérelt öngyilkosságok száma jelenleg Litvániában a legmagasabb, a szomorú ezüstérmes pedig hazánk. Hangsúlyozta: a médiumok sokféle kiutat, mintát mutathatnak be a lelki betegeknek, az önpusztítás megállításában kulcsszerepük van.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.