A kormány segítene a bérkompenzációban

Az a cég, amely 5 százalékkal sem tudja emelni a bérkompenzációra szorulók bérét, költségvetési pénzekre pályázhat majd.

BL
2012. 01. 02. 19:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Duna TV esti Híradójában elhangzottak szerint a kormányzat azt szeretné elérni, hogy az adóváltozások miatt ne csökkenjen senkinek a nettó bére, vagyis hogy akinek a bruttó bére nem éri el a havi 218 ezer forintot, annak az adójóváírás kivezetése miatt kieső jövedelmét kompenzálják.

Az eddig elfogadott szabályozás szerint 5 százalékos mértékig a bérkompenzációt maguk a cégek hajtanák végre, e fölött pedig a minimálbéren és a garantált bérminimumon foglalkoztatottaknál a kormány vállalja a teljes kompenzációt.

A munkaadók járulék-jóváírással, pontosabban új nevén a szociális adó jóváírásával ellentételezhetik az öt százalék feletti emeléseket. Vagyis a 18 százalékos minimálbér-emelésből öt százalék jut a vállalkozásra, és 13 százalék a költségvetésre, mégpedig úgy, hogy ezt a bizonyos 13 százalékot már nem is kell befizetni a tb-kasszának. Ugyanakkor sok cégnek nem jut majd az 5 százalékos emelésre sem, ezt a problémát orvosolhatná az állami támogatás.

Mint arra a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége figyelmeztetett, a vállalkozások jelentős része nem tudja kigazdálkodni a kormány által szorgalmazott béremelést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.