Óvatosan optimisták Győrben

Hatodával több adót szedett be Győr önkormányzata tavaly, mint 2010-ben, holott sem új közterhet nem vezettek be, sem az eddigiek mértékét nem emelték.

LM
2012. 01. 13. 9:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közlése szerint a 19,4 milliárdos adóbevételek oroszlánészét az iparűzési adó adja, amelyből 16,3 milliárd forintnyit szedtek be; ez 19,6 százalékos növekedést mutat a megelőző évhez képest. A növekmény háromnegyede a meglévő üzemek „felpörgésének”, negyede pedig újak betelepülésének köszönhető – jelezte.

Az alpolgármester szerint a város gazdasága már túljutott a recesszió mélypontján, a múlt év adatai pedig „óvatos optimizmusra adnak okot”. Megemlítette, hogy az országos trendhez hasonlóan a térségben is gyengélkedik az építőipar, ugyanakkor a gép- és járműgyártás fejlődésében komolyak az előrelépések.

Az építményadóból befolyt 1,95 milliárd forint 2,3 százalékos növekedést jelez; ennél pár tized százalékkal erősebben emelkedett a gépjárműadóból származó bevétel, amely kereken 1,1 milliárdos tétel Győr költségvetésében.

Simon Róbert Balázs szólt arról, hogy négy olyan tétel is van, amely többletterhet jelent majd a 2012-es városi büdzsé számára. A központi normatívák nominális szinten tartásával mintegy 360 millió, a kétszázalékos áfaemeléssel körülbelül 400 millió forinttól esik el az önkormányzat. Emellett negyedével-ötödével – hozzávetőlegesen kétmilliárd forintra – ugrik az adóerő-képesség miatti elvonás.

Ugyanakkor ingatlanértékesítésből származó bevételekkel sem igen számolhat Győr. „A pangó piacon óvatosan kell tervezni” – fogalmazott az alpolgármester.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.