Bakos József, a Nemzeti Munkaügyi Hivatal (NMH) főigazgató-helyettese csütörtökön Budapesten a Közös értékünk: a biztonságos munkahely című konferencián elmondta: 2012 első három hónapjában háromezer munkabalesetet regisztráltak Magyarországon, 7 volt halálos kimenetelű, míg 2011 ugyanezen időszakában 3340 munkabaleset volt, ezekből 22 halálos kimenetelű.
Beszélt arról is, hogy idén már kiadták a munkavédelmi ellenőrzési irányelveket, így a hatóság kiemelt célja 2012-ben a tájékoztató és felvilágosító tevékenység erősítése. A hatóságnak célja a szabálytalanságok feltárása, és „az egységes, fokozatos és arányos” szankcionálás is. Bakos József közölte: vizsgálataikat a zajjal, rezgéssel járó, veszélyes anyagokkal folyó tevékenységek ellenőrzésére összpontosítják, és kiemelten ellenőrzik a veszélyes foglalkoztatási ágazatokat, így az építőipart és a mezőgazdaságot.
Kifejtette: évek óta vannak jelek a munkavédelmi felelősség kijátszására; a vállalkozói rendszerek nemcsak a lánctartozások miatt okoznak problémát, hanem az alvállalkozók a munkavédelemre fordítandó költségeket sem tudják kigazdálkodni. Az NMH Munkavédelmi és Munkaügyi Igazgatósága tovább folytatja a villamosság biztonsági szabályainak ellenőrzését 2012-ben – jelezte Bakos József. Hozzáfűzte: azt sem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy egyre kevesebb pénzügyi forrás jut a gazdaságban a munkavédelemre, miközben a munkavállalók – állásuk megtartása érdekében – olyan tevékenységeket is „bevállalnak”, amelyeket korábban nem.
A nyílt nappal egybekötött konferenciát abból az alkalomból rendezte Budapest Főváros Kormányhivatala Munkavédelmi és Munkaügyi Szakigazgatási Szerve, hogy április 28-án van a munkabalesetben elhunytak, megsérültek nemzetközi emléknapja és egyúttal a munkavédelem világnapja. A szervezésben részt vett a Munkabiztonsági és Foglalkoztatás-egészségügyi Szövetség (Mufosz), a rendezvényen a szakmai előadások mellett átadják a munkabiztonságért díjat is.
Az NMH honlapján közzétett adatok szerint tavaly 14 százalékkal, 17 295-re csökkent a munkabalesetek száma 2010-hez képest. A halálos munkabalesetek száma 80 volt 2011-ben, ez 16 százalékkal kisebb az egy évvel korábbinál.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.