Navracsics felülvizsgálatot kért a Cozma-ügy nyomán + Videó

Az ítélkezési gyakorlat felülvizsgálatát kéri a Cozma-ügy nyomán Navracsics Tibor a Kúria elnökétől.

tt
2012. 05. 14. 15:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A sajtófőnök tájékoztatása szerint Navracsics Tibor ezt a veszprémi városi televíziónak adott, felvételről hétfő este 8 órától adásba kerülő interjúban mondta el kérdésre válaszolva.

Az igazságügyi miniszter a tévéinterjúban hangsúlyozta: a bíróság döntésének megítélését miniszterként nem befolyásolhatja véleményével. A közigazgatási és igazságügyi miniszter arra vonatkozóan kér szakértői véleményt a Kúria elnökétől, hogy az utóbbi időszak ítélkezési gyakorlata a társadalom elvárásainak megfelelő, kellő szigort mutat-e az olyan kiemelkedő esetekben, mint amilyen a Cozma-gyilkosság volt – közölte a tárcavezető sajtófőnöke.

Mélységesen felháborította az MKB Veszprém kézilabdaklubot, a csapat szurkolóit és játékosait, hogy a Győri Ítélőtábla jogerős ítéletében jelentősen enyhítette a három fővádlott büntetését a Marian Cozma megölése miatt folyó perben. A szurkolók transzparenssel kértek bocsánatot a meggyilkolt Marian Cozmától az MKB Veszprém és a Pick Szeged május 6-ai összecsapásán.

A sportoló édesanyja, Mariana Cozma összetört az ítélet hallatán. Az egykori sportolónő, aki mindennap látogatja fia síremlékét, lelkileg és egészségügyileg is teljesen összeomlott, látása napról napra egyre romlik – írja a BorsOnline.

A tárgyalás részleteiről és a reakciókról szóló cikkünketitt olvashatja. További információkat, exkluzív videókat találhat a Cozma-gyilkossággal foglalkozó aloldalunkon, ahol megtekintheti Kálomista Gábor Szíven szúrt ország című filmjét is. A meggyilkolt sportoló édesapja a Lánchíd Rádiónak érzelmektől elfúló hangon nyilatkozott.

Mint az MNO megírta; az elsőfokú bíróság várhatóan május 25-én hirdet ítéletet Raffael Sándor és társai ügyében a csoportosan és a köznyugalmat súlyosan megzavaró, nyilvános rendezvényen elkövetett garázdaság miatt kezdődött Cozma-perben. Raffaelék a nyomozás adatai szerint nyolc gépkocsival indultak a veszprémi Patrióta lokálhoz. Tanúk szerint már odaérkezésükkor kötekedtek: a lokálban többekkel konfliktusba keveredtek, lökdösődtek, agresszívek voltak, nőket inzultáltak verbálisan és tettleg is.


Marian Cozmát, az MKB Veszprém és a román kézilabda-válogatott játékosát 2009. február 8-án gyilkolták meg a veszprémi Patrióta lokál előtt, segítségére siető sporttársait, a szerb Zarko Sesumot és a horvát Ivan Pesicet életveszélyesen megsebesítették.

A gyilkosság miatt zajlott perben a három fővádlott büntetésétáprilis végén jelentősen enyhítette a Győri Ítélőtábla. A jogerős határozat az első fokon életfogytiglani fegyházra ítélt Raffael Sándor és Németh Győző büntetését 18-18 év börtönre, míg Sztojka Iván 20 év fegyházbüntetését 8 év börtönre változtatta.


A Cozma-ügyben hozott bírói ítélet kapcsán – egy jobbikos képviselő felvetésére – Orbán Viktor miniszterelnök is megszólalt múlt hétfőn a parlamentben. Mirkóczki Ádám azt kérdezte, milyen üzenete van annak, hogy egy világklasszis sportoló, Marian Cozma gyilkosainak ítéletét másodfokon egy bíró életfogytiglan helyett 18 esztendőre, húsz év helyett 8 évre mérsékli. Ezen felháborodott a szakma, a sportvilág és minden jóérzésű ember – mondta, hozzátéve: egyedül a gyilkosok elégedettek. Ebben benne van minden, ami ma probléma – fogalmazott.

A kormányfő erre reagálva azt mondta: legszívesebben azt mondaná négyszemközt, hogy egyetért azzal a véleménnyel, amit elmondott a képviselő. Ezt azonban nem teheti meg a nagy nyilvánosság előtt. Ha Magyarország miniszterelnöke bármely egyedi bírósági döntést kritika alá von, akkor nem jár el helyesen, mert az a képzet alakul ki, mintha az igazságszolgáltatásra nyomást akarna gyakorolni a kabinet – fejtette ki. Ez – folytatta – nem áll szándékukban, de nem azért, mert elégedettek azokkal az ítéletekkel, amelyek születnek. A kormányfő azon meggyőződésének adott hangot, hogy az emberi élet a legfontosabb dolog, ezért a mainál sokkal nagyobb védelmet érdemel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.