Rosenthal a legújabb magyarországi fejleményekről foglalt állást a budapesti amerikai nagykövetség honlapján szerdán közzétett nyilatkozatában. Megemlítette a 90 éves nyugalmazott rabbit ért verbális támadást, több holokauszt-emlékmű és egy zsidó temető meggyalázását, valamint a „szélsőjobboldali Jobbik” ismétlődő antiszemita nyilatkozatait. „Aggódunk a fenti incidenseknek a jövőre gyakorolt hatását illetően, és továbbra is figyelemmel kísérjük az eseményeket” – írja az amerikai különmegbízott, aki 2009 óta tölti be posztját.
A továbbiakban megállapítja, hogy a magyar kormány és a civil társadalom pozitív módon reagált az incidensekre. Orbán Viktor miniszterelnök, Áder János köztársasági elnök és a kormány több illetékese nemrég erőteljes hangú nyilatkozatban ítélte el az antiszemita bűncselekményeket, támogatásáról biztosítva a magyarországi zsidó közösséget. Az ellenzéki pártok többsége, valamint a nagy egyházak vezetői szintén elítélték a történteket, és támogatják a zsidó közösséget. „Üdvözlöm és bátorítom az ilyen megnyilvánulásokat, egyben remélem, hogy a magyar hatóságok mielőbb felkutatják és megtalálják a legutóbbi bűntettek elkövetőit, és felelősségre vonják őket” – írja Rosenthal.
Ugyanakkor megjegyzi azt is, hogy a magyar vezetők pozitív lépéseire nem légüres térben került sor. „A magyar múlt olyan alakjainak közelmúltbeli rehabilitálása, akiknek személyén foltot ejtett a fasizmushoz és az antiszemitizmushoz nyújtott támogatásuk, elősegíti a szélsőséges eszmék elfogadását, ebben a légkörben a rasszizmus, az antiszemitizmus és az intolerancia más megnyilvánulási formái megerősödhetnek. Remélem, hogy Magyarország vezetői figyelembe veszik ezt, amikor továbbra is fellépnek hazájukban az antiszemitizmus és a szélsőséges eszmék erősödése ellen. Az intolerancia elleni harcban a magyar kormánynak ma lehetősége és egyben kötelessége, hogy nemzeti párbeszéd keretében biztosítsa a fenti történelmi alakok átfogó és őszinte értékelését” – fejeződik be a különmegbízott nyilatkozata.
A kormány megfelelően reagált
A magyar kormány és a civil társadalom megfelelően reagált az utóbbi idők antiszemita incidenseire – közölte Hannah Rosenthal.
Komment
Összesen 0 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en















Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!