Orbán Viktor a politikai kormányzás jegyében konzultációsorozatot folytat. Első állomásként hétfőn a Kereszténydemokrata Néppárt vezetőivel találkozott, kedden a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnökségével tárgyalt Budapesten.
A konzultációsorozat harmadik állomásán, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség rendezvényén Orbán hangsúlyozta: nincs magyar fejlesztéspolitika, ha nem működik megfelelően az európai uniós pénzek lehívásának rendszere. Csütörtökön a Nemzeti Fórum vezetővel egyeztetett a kormányfő.
A közös nyilatkozatot azt követően hozták nyilvánosságra, hogy a miniszterelnök a hétfőn elindított szövetségesi konzultáció keretében találkozott az Országházban a Magosz vezetőségével. Az eszmecserén, amelyen részt vett Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter is, a mezőgazdaságot, illetve a vidékfejlesztést érintő kérdésekről tárgyaltak.
A közös nyilatkozat leszögezi: a Fidesz és a Magosz 2010. március 10-én megkötött együttműködési szerződésének legfontosabb pontja a hazai termőföld és az ivóvízkészletek védelme, a felettük való rendelkezési jog nemzeti kézben tartása.
Az állásfoglalás emlékeztet arra, hogy az elmúlt két évben a Fidesz és a Magosz számos konkrét kérdésről egyeztetett, és talált ennek nyomán a vidéki életet könnyítő megoldásokat. A közös nyilatkozat példaként hozza a mikro-, kis- és közepes vállalkozások helyzetét és azt, hogy sikerült 2014. április 30-ig meghosszabbítani a külföldiek magyar termőföldvásárlási moratóriumát. Az agárkamarának – a szakmai háttér biztosításával – fontos szerepe lesz az ágazat szereplői versenyképességének növelésében is – húzta alá.
A földkérdés szabályozása a magyar jövő sarkalatos ügye
Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter az új földtörvénnyel kapcsolatban elmondta: a földkérdés szabályozása a magyar jövő sarkalatos ügye, alapvető, hogy ezen a területen átláthatóság és rend legyen. Magyarországon – az Országgyűlés előtt lévő törvénytervezet szerint – a későbbiekben csak helyben lakó, földműveléssel foglakozó természetes személy vehet földet. Az új földtörvény valamennyi, a földforgalomra vonatkozó kérdést szabályozza, így a haszonbérletet is.
A miniszter szólt arról, hogy az agrárkormányzat igyekszik mindent megtenni a szárazság által okozott károk enyhítésére. Így például a közvetlen kifizetések és a különleges tejtámogatás címén még ez év őszén előleget folyósít a gazdálkodóknak, mintegy 157 milliárd forintot. Az állam a vízgazdálkodásban is nagyobb szerepet vállal annak érdekében, hogy ezt a természeti kincset az eddigieknél jobban hasznosíthassák a gazdák – tette hozzá.
Középpontban a termőföld
Az MNO a földtörvény kapcsán Budai Gyulát kérdezte, melynek tervezetét a kormány július 12-én benyújtotta az Országgyűlésnek. Az új földtörvény olyan szabályozásra törekszik, amely érvényesíti a termőföld nemzeti hatáskörben tartásához fűződő érdekeket.
A második Orbán-kormány prioritásai közé tartozik a hazai termőföld magyar kézben tartása, amelynek érdekében minden jogi eszközt bevet, mivel 2014. május 1-jétől lejár a földvásárlásra vonatkozó külföldi magánszemélyek és jogi személyek moratóriuma. A földkérdés világszerte a csatározások középpontjában áll, mivel a jövőben az egyik legfőbb kincsnek számít majd. Bővebben >>>
Orbán Viktor a nap folyamán stratégiai partnerségi megállapodást írt alá a kormány nevében a Coca-Cola HBC Magyarországgal.