Kiderül, módosul-e a jövő évi költségvetés terve

Önálló büntetőjogi tényállás lesz-e a családon belüli erőszak? Módosul-e a jövő évre tervezett költségvetés terve? Ezek a kérdések is eldőlnek a jövő héten a T. Ház kétnapos ülésén.

BuL
2012. 09. 13. 13:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hétfőn dönt a Ház arról, hogy napirendre tűzi-e a családon belüli erőszak önálló büntetőjogi tényállássá minősítéséről szóló népi kezdeményezés tárgyalását. A kormánypártok jelenleg többek között azért nem támogatják az indítványt, mert az új Btk. az összefoglalóan családon belüli erőszakként emlegetett helyzeteket külön-külön amúgy is szigorúan bünteti.

Ezt követően szavaz a Ház a stabilitási törvény módosításához benyújtott indítványokról: pontosíthatják a Költségvetési Tanács hatáskörére vonatkozó bizonyos rendelkezéseket, továbbá rögzítenék, hogy a büdzsének kell tartalmaznia azokat az árfolyamokat, amelyeket az adott év államadósságának számításakor figyelembe kell venni.

Engedélyhez kötnék

Szintén döntenek a jövő évi költségvetéshez, valamint a büdzsét megalapozó törvényekhez benyújtott módosító indítványokról. A határozathozatalok után lefolytatja a parlament a munkahelyvédelmi akciótervet megalapozó törvénymódosítások, valamint a kisadózók tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló indítvány részletes vitáját.

Napirendre kerül annak a kormánypárti javaslatnak a részletes vitája is, amely rendőrségi engedélyhez kötné a világörökségi helyen lévő bárok éjjeli működését. Kedden általános vitákkal folytatódik az Országgyűlés munkája egyes pénzügyi tárgyú törvények módosítása tárgyában is. Az európai uniós jogharmonizáció mellett módosul többek között a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításról, a devizakölcsönök törlesztési árfolyamának rögzítéséről és a lakóingatlanok kényszer-értékesítésének rendjéről szóló jogszabály.

Malév-privaticáció

Az év végéig meghosszabbodhat a Malév és a Budapest Airport (BA) privatizációját, valamint a légitársaság visszaállamosításának körülményeit vizsgáló parlamenti bizottság mandátuma, ha az Országgyűlés elfogadja a testület elnökének erre vonatkozó indítványát. A fideszes Varga István csütörtökön terjesztette a Ház elé határozati javaslatát, amely szerint az eredetileg tervezett szeptember helyett a bizottságnak december 31-ig kellene benyújtania jelentését a parlamentnek.

A kormánypárti politikus javaslata indoklásában felidézte: a vizsgálóbizottság eddigi hét ülésén több mint tizenöt órát tárgyalt, tizenöt embert hallgatott meg, majd július 11-i tanácskozásán lezárta a Malév Zrt. privatizációjához kapcsolódó kérdések vizsgálatát. Az elfogadott munkaterv alapján azonban további két kérdéskör, a BA Zrt. privatizációjának és a Malév visszaállamosításának vizsgálata, valamint ehhez kapcsolódóan további tizenhat ember meghallgatása hátra van még – hívta fel a figyelmet.

Varga kitért arra is, hogy a Nemzetgazdasági Minisztériumtól, a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumtól és a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-től bekért, több száz oldalnyi iratanyag feldolgozása és értékelése szintén folyamatban van. Az Országgyűlés március közepén döntött a tíztagú vizsgálóbizottság létrehozásáról a fideszes Budai Gyula – akkor még elszámoltatási kormánybiztos – kezdeményezésére.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.