A 2013-as költségvetésről szóló részletes vitát 8 órás időkerettel nyitották meg újra. A főleg ellenzéki képviselők felszólalásaival megtartott vita végül három és fél órán keresztül zajlott. A kormánypártok részéről Ékes József és Balogh József szólt hozzá bővebben. Előbbi képviselő az önkormányzatok feladatellátásról, utóbbi pedig a tanyaprogramról beszélt. Ékes József szerint azok a települések, ahol a feladatellátásra nem marad pénz, pályázati úton tudnak majd forráshoz jutni. Balogh József a tanyaprogramot méltatta, ez elmondása szerint segítette a tanyavilág felzárkóztatását, ezért 2013-ban is folytatni fogják 2 milliárd forintos kerettel.
Ez történt még a parlamentben kedden:
- A parlament elfogadta kedden a trafiktörvényt, így állami monopólium lesz a dohánytermékek kiskereskedelme jövő év július 1-jétől, az állam koncessziós szerződéssel engedheti át az értékesítést az erre pályázóknak. A trafiktörvény nagyjából hétezer dohánybolt létrejöttével számol.
– A munkahelyvédelmi akcióterv 1,5 millió munkahely megvédését és több százezer új munkahely létesítését eredményezheti – emelte ki Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter az akciótervben foglaltak megvalósítása érdekében szükséges egyes törvények módosításáról szóló előterjesztés kedden megkezdődött országgyűlési vitájában.
Az MSZP részéről Józsa István fejtette ki a frakció álláspontját a költségvetés tervezetéről; a képviselő hosszasan ismertette a gazdasági környezetet: visszaesett a hitelezés, lelassultak a beruházások, a cégek pedig nem termelnek. Hangsúlyozta, ha a beruházások és a belső fogyasztás leáll és csak az export növekszik, abból még nem biztos, hogy gazdasági növekedés lesz. Kifogásolta, hogy 250 milliárd forintot vonnának ki a gazdaságból, a legrosszabbul pedig az egészségügy fog járni. A kormánypárti képviselőknek azt mondta, álomvilágban élnek, „egy Matolcsy-féle tündérországban”.
A Jobbik a felsőoktatásért aggódott a költségvetés kapcsán
Novák Előd (Jobbik) a felsőoktatási intézmények támogatását bírálta, és hiányolta, hogy nem készülnek történelmi tematikájú filmek, ezért e célra külön céltámogatást vezetne be. Menczer Erzsébet (Fidesz) erre úgy reagált, hogy a pénzek kiosztása a Médiaszolgálatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA), és nem az Országgyűlés hatáskörébe tartozik. Nyikos László (Jobbik) szerint példa nélküli, hogy úgy kezdenek el tárgyalni egy javaslatot, hogy a 2011-es zárszámadást még nem fogadták el. „Szakmailag lóg a levegőben a javaslat” – tette hozzá. Közölte továbbá, hogy bár spórolásról beszél a kormány, mégis pazarló tervszámokkal kalkulált a gazdasági kormányzat.
Többször is megkérdezte az LMP-s képviselő
Az LMP frakciójából Vágó Gábor többször is azt kérdezte a teremben jelen lévő Pleschinger Gyula adó- és pénzügyekért felelős államtitkártól: szükséges-e a főszámok módosítása, ugyanis több olyan információ is megjelent, hogy az egész költségvetést át kellene tekinteni, így értelmetlen a részletes vita. „Százmilliárdos hibák vannak, és eközben tízmilliókat pakolgatnak” – mondta. Hozzáfűzte, hogy az elmúlt két év legszűkösebb költségvetéséről van szó, és a számok megalapozatlansága csak az egyik fő hibája a tervezetnek. Frakciótársa, Szilágyi László a termékdíj szélesebb körű használatát és a hulladékhasznosítás fontosságát hangsúlyozta, és ő is megjegyezte, hogy az egészségügy van a legrosszabb helyzetben, mert nem látni a fedezetet a béremelésekre.
A vitában elhangzottakra az előterjesztők nem reagáltak, majd a részletes vitát az elnöklő Lezsák Sándor lezárta. Mivel napirend utáni felszólalásra senki nem jelentkezett, Lezsák Sándor lezárta a keddi ülésnapot is. A képviselők jövő hétfőn folytatják a munkájukat, várhatóan kétnapos üléssel.