Balog Zoltán: A szegényebb térségekben jobb lesz az ellátás

A csaknem százhetven szociális és gyermekvédelmi intézmény állami fenntartásba kerülése után várhatóan biztonságosabb és jobb lesz az ellátás.

KG
2012. 10. 29. 12:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Balog Zoltán hétfőn, egy budapesti konferencia megnyitója után kérdésekre válaszolva beszélt a szociális intézményrendszer államosításáról. A kormány a parlamentnek vasárnap benyújtott javaslatában a települési önkormányzatok által fenntartott gyermekvédelmi intézmények, valamint a fogyatékosokat, pszichiátriai és szenvedélybetegeket ellátó otthonok átvételét kezdeményezte. A miniszter az előterjesztésében január 1-jével 42 szociális és 126 gyermekvédelmi intézmény állami fenntartásba vételét indítványozza. A 168 intézmény közül 125 jelenleg a fővárosi önkormányzat tulajdona, a fennmaradók többsége megyei jogú városoké.

Arra a kérdésre, hogy az átvétel a gyakorlatban mit jelent a szakemberek, a gyógypedagógusok, a nevelők, az érintett gyermekek számára, azt mondta, biztonságosabb lehet az intézmények fennmaradása, hiszen ezt a jövőben a központi állami források garantálják. Ma a „szegényebb vidékeken szegényesebb az ellátás, jobb helyeken pedig jobb az ellátás” – fogalmazott Balog Zoltán, hozzátéve, bízik abban, hogy kiegyenlítődnek az ellátásban tapasztalható területi különbségek.

Minden negyedik-ötödik gyerek mélyszegénységbe születik

A magyar gyermekek 22 százaléka mélyszegénységbe születik, és közülük minden második 6 éves korára még nem iskolaérett. A kormányzat ezért akarja az óvodába járás korhatárát három évre csökkenteni 2014-től – mondta az emberierőforrás-miniszter.

Balog Zoltán a Budapesti Korai Fejlesztő Központ – a kora gyermekkori intervenció lehetőségeiről szóló – nemzetközi szakmai rendezvényén arról beszélt, a kormány fontosnak tartja, hogy a gyerekek számára minél korábban elérhetővé váljanak a fejlődésüket segítő különböző intézmények, ez szavai szerint egyszerre egészségügyi és szociális kérdés is.

Arra hívta fel a figyelmet, hogy a gyermekek fejlődésének az üteme az élet első éveiben a leggyorsabb, még az eltérő módon fejlődő és a veszélyeztetett gyerekek esetében is. A miniszter szerint ezért van szükség az időben elvégzett szakszerű diagnózisokra, ehhez azonban olyan ellátórendszer kell, ami mindenki számára elérhető. Jelezte, nagyon sok cigány gyermek számára ma a korai fejlesztés nem érhető el. Közölte, a kormányzat gyermekszegénység elleni programjában ezért egy olyan „szűrőcsomag” is van, melyben évente egymillió gyerek vizsgálatát végzik el. Hozzátette: a szülők bevonásával végzendő szűrések októberben indultak el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.