A kisebbik kormánypárt az MSZP szerdai sajtótájékoztatójára reagáló, MTI-hez eljuttatott közleményében kiemelte: a szocialisták a felsőoktatásban értéktelen képzések sokaságát hozták létre, és tétlenül nézték, hogy a bekerült hallgatók több mint fele jóval a képzési időn túl, vagy egyáltalán nem szerzett diplomát. A MSZP oktatási programnak nevezett prezentációs anyagában nyilvánvalóvá teszi, hogy a felsőoktatásban továbbra is tandíjas rendszerben gondolkodik. A hátrányos helyzetű gyerekek bejutásának lehetőségét pedig a Diákhitel 2 eltörlésével egyszer és mindenkorra megakadályoznák – sorolták.
Mint írták, ezzel szemben a Fidesz–KDNP-kormány garantálja, hogy a nagyobb állami felelősségvállalásnak köszönhetően minőségileg jobb, igazságosabb, mindenki számára egyformán hozzáférhető és biztonságos iskolarendszer jön létre. A Nemzeti Alaptanterv alapján kidolgozott kerettantervek pedig azt biztosítják, hogy minden gyermek hozzájut a boldogulását segítő korszerű ismeretekhez és műveltségi alaphoz. A felsőoktatás megújítása révén hosszú évtizedek után valóban találkozik a munkaerő-kereslet a -kínálattal, a képzés színvonala emelkedik, egyúttal a rendszer minőségi működtetése hosszú távon biztosítottá válik – közölték.
Kitértek arra is, hogy a kormány eltörölte a keretszámokat, így az intézményekbe bejutás egyetlen feltétele a megfelelő tudás, és a kamattámogatott Diákhitel 2 program révén idén azok a tanulók is bekapcsolódhatnak a felsőoktatási képzésbe, akik korábban anyagi lehetőségeik miatt nem tudtak.
Az MSZP szerint két hét elteltével már látszik, hogy milyen gondokat okozott az iskolák államosítása. Kormos Kata szóvivő szerdai sajtótájékoztatóján azt mondta: az év eleje óta eltelt időszak megmutatta, hogy az új rendszer működésképtelen, és csak a pedagógusok elkötelezettsége miatt nem omlott össze.
Az MSZP szóvivője szerint az iskolák fenntartásának és működtetésének szétválasztásával a kormányzat éket vert a pedagógusok és a közoktatási intézmények többi dolgozója közé, és nem tisztázott az sem, hogy kinek mi a feladata, hatásköre az iskolák állami átvétele után. Kunhalmi Ágnes szintén szerdai közleményében azt írta: ma sem oktató, sem felvételiző nem tudhatja, mi vár rá néhány hét, hónap múlva. E káosz helyett kell esélyteremtő és minőségi felsőoktatást építeni – rögzítette.
Az MSZP az államosítás ellen
Az MSZP által indított Szövetség a változásért elnevezésű kezdeményezés január végén oktatási kérdésekről tárgyal – közölte Kunhalmi Ágnes, a szocialista párt elnökségi tagja pénteki sajtótájékoztatóján. A január 24-i egyeztetésen – amelyen az MSZP-t Hiller István volt oktatási miniszter, Jeszenszki András, az MSZP nyíregyházi oktatáspolitikusa és Kunhalmi Ágnes képviseli – az oktatás alapelveiről szeretnének tárgyalásokat folytatni. Kunhalmi közlése szerint az MSZP egy olyan esélyteremtő oktatáspolitikát szeretne megvalósítani, ami nem zár ki tömegeket a tudás megszerzéséből.
Kérdésre válaszolva hangsúlyozta: az MSZP generálisan visszautasította az államosítás folyamatát, ezért a jövőben vissza szeretnék adni az iskolafenntartás jogát azoknak az önkormányzatoknak, amelyeknek van erre lehetőségük. Ugyanakkor szerinte számolni kell azzal, hogy több ezer intézmény bent fog „ragadni” a Klebelsberg Intézményfenntartó Központnál, így ezt „hirtelen visszacsinálni a 2010 előtti állapotokra nem lehet”, mert félő, hogy összeomlana a rendszer. Mint mondta, egy ilyen mamutintézmény esetében még a korrekció is nagy kihívásokat rejt majd magában.