Most erről tárgyalna az MSZP

Az MSZP által indított Szövetség a változásért elnevezésű kezdeményezés január végén oktatási kérdésekről tárgyal.

TK
2013. 01. 11. 12:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A január 24-i egyeztetésen – amelyen az MSZP-t Hiller István volt oktatási miniszter, Jeszenszki András, az MSZP nyíregyházi oktatáspolitikusa és Kunhalmi Ágnes képviseli – az oktatás alapelveiről szeretnének tárgyalásokat folytatni. Kunhalmi közlése szerint az MSZP egy olyan esélyteremtő oktatáspolitikát szeretne megvalósítani, ami nem zár ki tömegeket a tudás megszerzéséből.

„Hirtelen visszacsinálni a 2010 előtti állapotokra nem lehet”

Kérdésre válaszolva hangsúlyozta: az MSZP generálisan visszautasította az államosítás folyamatát, ezért a jövőben vissza szeretnék adni az iskolafenntartás jogát azoknak az önkormányzatoknak, amelyeknek van erre lehetőségük. Ugyanakkor szerinte számolni kell azzal, hogy több ezer intézmény bent fog „ragadni” a Klebersberg Intézményfenntartó Központnál, így ezt „hirtelen visszacsinálni a 2010 előtti állapotokra nem lehet”, mert félő, hogy összeomlana a rendszer. Mint mondta, egy ilyen mamutintézmény esetében még a korrekció is nagy kihívásokat rejt majd magában.

Legutóbb január 9-én egyeztettek az ellenzéki pártok, az LMP és a 4K! kivételével. Akkor a közjogi kérdésekről tárgyaltak, amelyen Bárándy Gergely elmondta, hogy a felek megállapodtak, hogy az alkotmányos berendezkedés átalakításakor az emberi méltóságnak kiemelt védelmet kell kapnia. Arra a kérdésre, hogy a gyűlöletbeszéd tilalmát készítik-e elő, úgy válaszolt: a büntetőjog csak utolsó eszköze a méltóságvédelemnek, de van benne szerepe.

Január 8-án az MSZP tavaly októberben vitára bocsátott gazdaságpolitikai programjáról tárgyaltak a Szövetség a változásért kezdeményezés egyeztetésén, amelyen az MSZP, a Demokratikus Koalíció, a Magyarországi Szociáldemokrata Párt és a Szövetségben, Együtt Magyarországért vett részt, nem voltak ott az LMP, az Együtt 2014 és a 4K! képviselői. Bajnai Gordon, a Haza és Haladás Egyesület elnöke az MTI-nek azt mondta, véleménye szerint a szakpolitikai egyeztetések valójában koalíciós tárgyalások, erre pedig sem a jelenlegi időpont, sem az MSZP által javasolt forma és résztvevői kör nem megfelelő.

Kunhalmi azt mondta: a január 24-i egyeztetésre is meghívót kaptak a fenti szervezetek, amelyek az egyeztetési folyamat bármely szakaszában szabadon csatlakozhatnak a tárgyalásokhoz.

Mint az ismert, több ellenzéki párt a múlt héten kezdett egyeztetni egy új alkotmány megalkotásáról. Az első, a közjogi kérdésekről zajló egyeztetésen a Magyar Szocialista Párt kezdeményezésére a Demokratikus Koalíció, az Együtt 2014 Választói Mozgalom, a Magyarországi Szociáldemokrata Párt és a Szövetségben, Együtt Magyarországért képviselői vettek részt.

A Magyar Nemzet beszámolt róla: Bajnaiék legfrissebb javaslatából hiányzik az, hogy házasság férfi és nő között jöhet létre.Tandíj, ingatlanadó, fizetős egészségügy. Ezek bevezetésének lehetőségét teremti meg a Bajnai Gordon vezette Együtt 2014 alkotmánytervezete – mondják a Lánchíd Rádió által megkérdezett szakértők. A javaslat egyes pontjait Törőcsik Zsolt vette górcső alá.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.