Bajnai egy picit belerúgott az MSZP-be

Bajnai szerint a szakpolitikai egyeztetések valójában koalíciós tárgyalások, erre pedig sem az időpont, sem az MSZP javasolta forma és résztvevői kör nem megfelelő.

BL
2013. 01. 08. 11:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A korábbi kormányfő elmondta, fontos, hogy „a jogállam helyreállításáról” a lehető legszélesebb körben megegyezzenek, mert ez Magyarország következő száz évét, az együttélés alapvető szabályait határozza meg. „De a szakpolitikai egyeztetés valójában már koalíciós tárgyalás: arról szól, hogy kivel és milyen program alapján készülünk kormányozni. Erre pedig sem a meghirdetett forma, sem a jelenlegi időpont, sem a résztvevői kör nem alkalmas. Nem így kell koalícióról megegyezni” – hangsúlyozta.

Később kell a koalíció

Bajnai szerint az MSZP tárgyalási javaslata jó szándékú volt, de nem véletlenül talált vegyes fogadtatásra. Úgy véli, az emberek elsöprő többsége 2010-ben a változásra szavazott, mára azonban csalódott, így a változtatás szándéka megmaradt.

A volt miniszterelnök szerint az ellenzéki szervezeteknek előbb szakszerű programokat kell készíteniük, ezeket mindenkinek meg kell vitatnia a választóival, és csak ezután lehet a kényszerű kompromisszumokat hozó koalíciókötésről tárgyalni. „Abban a forgatókönyvben, amit normálisnak tartok, ez még odébb van. Nem nagyon messze, fél éven belül, de még odébb” – magyarázta, megjegyezve: az új választási rendszer arra kényszeríti az ellenzéki erőket, hogy már a választások előtt megállapodjanak, „koalíciót kössenek”.

Csak támogatottsággal rendelkező pártokkal

A Haza és Haladás Egyesület elnöke ugyanakkor kiemelte, hogy szakpolitikai egyeztetéseket csak érdemi támogatottsággal és reális programmal rendelkező, a korszakváltás alapelveit elfogadó szervezetek között lehet folytatni. A választók csak akkor tekintik hitelesnek az együttműködést, ha a résztvevők – akik nagy része az elmúlt húsz évben, így az előző kormányzati ciklusban is politikai szerepet töltött be – garanciát adnak, hogy nem követik el azokat a hibákat, amelyek az országot egyszer már bajba juttatták, „és lehetővé tették azt az ámokfutást, kártékony kormányzást, ami most zajlik” – jelezte. Hozzátette, hogy ezt a közjogi kérdésekről szóló tárgyalásokon is rögzíteni szeretnék.

Az MSZP várja Bajnaiékat

A szocialista Józsa István kedden sajtótájékoztatón reagált Bajnaiék távolmaradására. Mint mondta, most öt szervezet tárgyal az elképzelésekről. Az Együtt 2014 később részt vesz majd a tárgyalásokon – közölte kérdésre válaszolva. Az MSZP azt szeretné, ha a szakmai programokat párhuzamosan tárgyalnák, hogy ne húzódjanak el nagyon a megbeszélések, az Együtt 2014 szerint viszont le kell zárni a múlt heti, első ülésen megkezdett közjogi fejezetet, és csak utána kellene a gazdaságpolitikáról tárgyalni – mondta Józsa.

Tóbiás József közleményt adott ki, amelyben azt írja: az MSZP továbbra is elkötelezett a széles, program alapú együttműködés mellett a demokratikus ellenzéki erők között. A frakcióigazgató arról számol be, hogy folytatják azt az ütemtervet, amely a programalapú egyeztetés után a résztvevők közt egy választási együttműködéshez vezethet és hogy a tárgyalásokon részt vevő demokratikus ellenzéki erők ezért a programalapú együttműködés tartalmi elemeiről tárgyalnak.

Az MSZP által kezdeményezett ellenzéki tárgyalások múlt szerdán kezdődtek meg közjogi kérdésekről a szocialista párt, az Együtt 2014, a Demokratikus Koalíció, az egykori MSZP-s Schmuck Andor vezette Magyarországi Szociáldemokrata Párt és az Árok Kornél elnökölte Szövetségben Együtt Magyarországért Párt között. Az egyeztetéseken az LMP és a 4K! nem vett részt.

Józsa szombaton jelentette be a keddi gazdaságpolitikai egyeztetést. Mint az várható volt – hiszen az Együtt 2014 korábban közölte, hogy a közjogi kérdések lezárultáig nem kíván gazdasági ügyekről tárgyalni –, Bajnaiék már akkor jelezték, kihagyják az egyeztetést. Józsa sajnálkozott ugyan, de nyitva hagyta az ajtót, mondván később is lehetőség lesz bekapcsolódni. Az LMP is kimarad az egyeztetésekből, a novemberben elhatározott stratégiához tartják magukat, azaz nem kívánnak választási együttműködésre lépni jelenlegi parlamenti pártokkal. Ez az egyeztetés szerintük ebbe az irányba mutatna.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.