A választói mozgalom szerdai sajtótájékoztatóján Szigetvári Viktor, a Haza és Haladás Egyesület alelnöke elmondta: egy harmadik dokumentumot is megosztanak majd tárgyalópartnereikkel. Ez „visszafogott alkotmánykorrekcióra” tesz javaslatot abban az esetben, ha az ellenzék nem szerez kétharmados többséget a választásokon – tette hozzá. Az Együtt 2014 egyelőre csak a közjogi kérdésekről szóló egyeztetéseken vesz részt, gazdaságpolitikai tárgyalásokra nem mennek el az alkotmányos fejezet lezárásáig – tudatta. „Konstruktív a hangulat”, így a heti rendszerességgel tartott közjogi egyeztetések akár 3-4 hét alatt lezárhatók – jegyezte meg.
Harangozó Tamás, az MSZP frakcióvezető-helyettese csütörtökön közölte, hogy január 2-án elkezdődnek a tárgyalások az ellenzéki szervezetek között a jogállamiság, az alkotmányosság és a demokrácia témaköréről.
Szombaton kiderült, hogy Molnár Csaba, a Demokratikus Koalíció ügyvezető alelnöke vezeti a párt delegációját a januári első ellenzéki egyeztetésen.
Kónya a Parlament elé menne
Kónya Péter, a Magyar Szolidaritás Mozgalom elnöke annak a reményének adott hangot, hogy az Alkotmánybíróság megsemmisíti az előzetes regisztrációról szóló rendelkezéseket. Ellenkező esetben, vagy ha a kormányoldal „jogi trükközéssel” mégis bevezeti a feliratkozást, kezdeményezik, hogy a demokratikus ellenzéki erők együtt tüntessenek a Parlament előtt – közölte.
Apa és fia egy asztalhoz ül
Az MSZP kezdeményezésére délután a budapesti Pallas Páholyban kezdődnek tárgyalások ellenzéki szervezetek - a szocialista párt, az Együtt 2014, a Demokratikus Koalíció, a Magyar Szociáldemokrata Párt és a Szövetségben, Együtt Magyarországért Párt – szakértői között közjogi kérdésekről. A sajtótájékoztatón az is kiderült, hogy az Együtt 2014 tárgyalási delegációját Bárándy Péter, a Medgyessy-kormány igazságügyi minisztere vezeti majd. A szocialista pártét a fia, Bárándy Gergely MSZP-s elnökségi tag, a Demokratikus Koalícióét pedig Molnár Csaba, a párt alelnöke vezeti.
Juhász Péter, a Milla Egyesület elnöke hangsúlyozta, a vasárnapi előkészítő tárgyalásokon elérték, hogy a résztvevők körét bővíteni lehessen, egyúttal abban bíznak, hogy az LMP és 4K! – amelyeket az MSZP már korábban meghívott – is bekapcsolódik majd az egyeztetésekbe. A Milla fontosnak tartja, hogy sikerüljön megállapodni az ügynökkérdés és a pártfinanszírozás rendezéséről, valamint arról, hogy a határon túli magyarok megtarthassák választójogukat – ismertette Juhász Péter.
Az LMP el se megy
A Magyar Nemzet december 31-i számában az állt: nem vesz részt az LMP a szocialisták által kezdeményezett január 2-ai ellenzéki egyeztetésen. Schiffer András, a párt frakcióvezetője a lapnak elmondta, hogy konkrét felkérést sem kaptak, így legfőbb döntéshozó testületük, a választmány sem tárgyalt arról, hogy ott legyenek.
December 30-án egyébként sem ők, sem a 4K! nem jelentek meg az Együtt 2014 Mozgalom által szervezett, a januári tárgyalássorozatot megelőző előkészítő találkozón. A 4K! az egyik napilapnak azzal indokolta a távol maradást, hogy nem kaptak meghívást.
Október 23-a volt a fordulópont
Az MSZP vezetése és tagsága tavaly végig azt hangoztatta, hogy nem született még döntés a 2014-es miniszterelnök-jelöltet illetően, ám október 23-ától megváltozott a helyzet. Ekkor állt ugyanis a Szabad sajtó útján a Milla színpadára Bajnai Gordon, aki épp a szocik támogatásával kormányzott. A Haza és Haladás elnöke pedig egyrészt intenzív kampánykörútba kezdett, másrészt maga mellé állította a Szolidaritást és a Millát az Együtt 2014 elnevezésű választási szövetségben. Erre reagálva Mesterházyék novemberben bedobták, hogy szövetséget kötnének és tárgyalnának.