Mesterházy az egész ellenzékkel összekapaszkodna Orbán ellen

Az MSZP tárgyalásokat kezdeményez a demokratikus ellenzéki pártokkal és szervezetekkel. A szocialisták először szakpolitikai egyeztetéseket javasolnak.

GB
2012. 11. 28. 14:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Együtt 2014 választói mozgalom alapítóit – a Haza és Haladás Egyesületet, a Milla Egyesületet és a Magyar Szolidaritás Mozgalmat –, az LMP-t, a Demokratikus Koalíciót, a 4K!-t, a Magyarországi Szociáldemokrata Pártot és a Szövetségben, Együtt Magyarországért pártot kereste meg együttműködési ajánlatával az MSZP.

Mesterházy Attila pártelnök sajtótájékoztatón elmondta: az országos politikai erőknek szerdán elküldött felhívást civil szervezeteknek és érdekképviseleteknek is eljuttatják. A Szövetség a változásért elnevezésű javaslatcsomag januártól csaknem húsz témában kezdeményez szakpolitikai egyeztetéseket. Az MSZP elnöksége minden témában 3-4 tagú tárgyalódelegációt jelölt ki. A pártelnök azt mondta: a 2014-es parlamenti választás több évtizedre meghatározza az ország jövőjét, az összefogásról ezért nem elég beszélni, tettekre van szükség. „Olyan folyamat elindítását kezdeményezzük, amely világos ütemezéssel a programok egyeztetésétől elvezethet egy választási szövetség létrehozásáig” – jelentette ki.

DK-s igen

A felhívásra a Gyurcsány-párt már délután válaszolt: Molnár Csaba alelnök elmondta: a Demokratikus Koalíció támogatja az MSZP kezdeményezését a demokratikus ellenzéki erők összefogásáról. Hozzátette: a DK összefogáspárti, és megnőtt a kormányváltás esélye azzal, hogy a szocialisták is felismerték az együttműködés fontosságát.


Sem a Fidesszel, sem az MSZP-vel vagy más régebbi politikai alakulattal nem kíván szövetséget kötni az LMP – erősítette meg a Hír Televízió Rájátszás című műsorában Schiffer András. Az ökopárt frakcióvezetője továbbra is képesnek tartja az LMP-t arra, hogy önállóan kormányra kerüljön 2014-ben. Schiffer Andrást hétfőn választotta újra vezetőjévé az LMP parlamenti képviselőcsoportja. Az ellenzéki pártnak azért kellett új frakcióvezetőt választania, mert miután az LMP kongresszusa elutasította a csatlakozást az Együtt 2014-hez, Jávor Benedek – valamint háromból két helyettese, Szabó Tímea és Karácsony Gergely – lemondott.

Bajnaiék az LMP-re vágynak, de az MSZP-t is akarják

A Bajnai Gordon fémjelezte Haza és Haladás–Milla–Szolidaritás alkotta Együtt 2014 választói összefogást támogató nyilatkozatot tett közzé, amely a parlamenti pártok közül az LMP-t keresi meg először az együttműködés érdekében. Juhász Péter, a Milla Egyesület elnöke az MTI kérdésére közölte: az LMP lesz az első parlamenti párt, amelyet az Együtt 2014 választói mozgalom – még az ökopárt kongresszusa előtt – megkeres az együttműködés érdekében. Bajnai hangsúlyozta, hogy az MSZP részvételére szükség van a választói összefogásban, a kormány- és rezsimváltáshoz ugyanis legalább két és fél millió szavazat kell.

Eközben a háttérben

Még október 23. előtt Bugacon tárgyalt Bajnai Gordon az MSZP választmányi elnökével, Botka Lászlóval – értesült a Magyar Nemzet több egymástól független forrásból. Úgy tudni, a megbeszélésen a volt kormányfő visszatéréséről, az MSZP újrapozicionálásáról és a Mesterházy Attila utáni életről volt szó.


A lap forrásai közölték, a lelepleződött háttérmegbeszélés komoly feszültséget okozott Szeged polgármestere és az MSZP-elnök között. Az informátorok jelezték: Bajnai volt kormánya tagjaival is tartja a kapcsolatot, így Kiss Péterrel és Szekeres Imrével. A szocialisták régi erős emberei közül Lendvai Ildikó is érdekelt lehet abban, hogy az MSZP a liberálisabb irányt képviselő Együtt 2014 mozgalom felé mozduljon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.